KIŞ DEPRESYONU HER AN KAPINIZI ÇALABİLİR

Kış depresyonu diğer adıyla mevsimsel depresyon, mevsimgeçişinde ortaya çıkar. Kış depresyonu sıklıkla görülen bir depresif duygudurumu olarak ortaya çıkıyor. Bazı hassas insanlar genetik ve bünyeselyatkınlığı da varsa kış döneminde daha sıklıkla depresyona girer. Daha çokkadınlarda görülmektedir bunun en büyük sebebi evde duran kadınların güneşışığına daha az maruz kalmaları olduğu söylenebilir. Güneş ışığının azalmasıile beyinde serotonin denilen hormonun yapımı azalmakta buna karşın melatoninartmakta. Melatonin uykuyu düzenleyip çoğaltmakla, serotonin ise mizacıyükseltmekle görevlidir.

İnsanların güneş ışınlarınınazlığına gösterdiği bir çeşit tepki olarak adlandırılan bu durum, biyolojiksaat üzerinde olumsuz etki yaratıyor. Bu da kişilerin mutluluk hormonununazalmasına ve uyku hormonunun artmasına sebep oluyor. Bu durum karamsar birzemin yaratarak depresyonu tetikliyor. Ancak alınacak olan bazı önlemler ilekış mevsimini enerjik ve keyifli bir şekilde geçirmek mümkün

BELİRTİLERİ NELERDİR

İnsanların güneş ışınlarının azlığına gösterdiği bir çeşittepki olarak adlandırılan bu durum, biyolojik saat üzerinde olumsuz etkiyaratıyor. Bu da kişilerin mutluluk hormonunun azalmasına ve uyku hormonununartmasına sebep oluyor. Bu durum karamsar bir zemin yaratarak depresyonutetikliyor.

• Enerjisi yoksunluğu,

• Sabahları güç uyanma,

• İsteksizlik,

• Genel keyifsizlik,

• Gün içinde aşırı uykulu olma,

• Konsantrasyon güçlüğü,

• Performans düşüklüğü gibi depresyona özgü durumlar

• Sıklıkla karbonhidratlı besinler tercih edildiği için kiloalınıyor.

Duygu durumdaki düşüşler her sene kış aylarında belirginolarak ortaya çıkıyorsa ve kişinin psikolojik, sosyal, ailevi ve akademikhayatını ciddi derecede etkilemeye başlamışsa, artık bir uzmana görünme vaktigelmiştir. Alınacak olan bazı önlemler ile kış mevsimini enerjik ve keyifli birşekilde geçirmek mümkündür.

NELER YAPILABİLİR

 Uzman desteği iledepresyondan çıkmak mümkündür yapılan terapilerle kişinin hayata daha pozitifbakması sağlanır. Ayrıca ışık terapisi de etkili yöntemlerden birisidir. Kışdepresyonu belirtilerini azaltmak için güneş ışığı alınabilecek yerlere gitmek,açık havada yürüyüş yapmak, sosyalleşmek ve fiziksel aktiviteleri artırmaketkili sonuçlar doğuruyor. Dengeli ve sağlıklı beslenme prensiplerine uymak dakış depresyonu ile savaşmada oldukça etkili. Alkol ve kafein gibi içecekleriazaltmak ve su tüketimini artırmak oldukça önemli. Protein zengini yiyeceklereyönelmek, taze sebze ve meyve tüketmek ve şekerli gıdaların tüketiminisınırlandırmak da kişilerin ruh haline olumlu etki eden etkenler arasındabulunuyor.

Özel Hayat HastanesiUzm. Klinik Psikolog Fatih KİRİŞCİ

YORUM EKLE

banner22

banner19

banner34

banner37