Blockchain Projesi

Türkiye’nin uluslararası ödüllüBlockchain projesi Proofstack (Eski adıyla Copyrobo) ve BLASEA (BlockchainAssociation Eurasia) Rospatent ’in (Rusya Patent Ofisi) özel daveti üzerine16-17 Nisan 2018 tarihlerinde, IP ve Blockchain teknolojileriyle ilgili iki (2)ayrı sunum gerçekleştirdiler.

 

Proofstack Kurucu ortağı KadirKurtuluş telif ve patente konu çalışmalar başta olmak üzere, tüm dijital kayıtişlemlerine uluslararası geçerlilik ve legalite sağlayabilen blockchain temellihizmetlerinden sunumunda bahsederken, BLASEA Başkan Yardımcısı Hasan Kurtuluşblockchain teknolojisi ile mümkün hale gelen AB Dijital Kayıt Birliğine benzer,Dünya dijital kayıt birliğini blockchain teknolojisi temelinde, ilgili ülkelerve kurumlar nezdinde kurma fırsatı ve ortak kripto para birimleri üzerine birsunum gerçekleştirdi.

 

Rusya Silikon Vadisi veParlamentosu’ndan Sonra Rusya Patent Ofisi’nden Davet

 

Şimdiye kadar Vietnam,Singapur, Dubai, Bahreyn, Moskova, İstanbul, San Francisco ve Newyork’dasunumlar gerçekleştirerek aynı sene içerisinde Techcrunch ve Smart Dubai Ofistarafından uluslararası ödüllere layık görülen Proofstack, son bir (1) seneiçerisinde 3. defa Rus Devlet otoritelerinde, özel davet alarak; Rusya’nınSilikon Vadisi Skolkovo ve Rusya Devlet Duma’sından sonra, Rusya PatentOfisi’nin (Rospatent) organize ettiği blockchain konferansında sunum yaptı.

 

BRICS ve Diğer ÜlkelerinPatent Ofisleri Katılım Gösterdiler

 

Blockchain ve IP konulukonferans, Rospatent öncülüğünde; Rus Bakanlıkları (Dışişleri, Savunma,Ekonomi, Vergi, İletişim, Eğitim), WIPO, Avrasya Patent Ofisi ve BRICSülkelerinin Patent Ofisleri gibi etkili kurumların da desteğiyle Rusya’nınbaşkenti Moskova’da gerçekleşti.

 

Konferansın amacı, fikri vesınai haklar özelinde blockchanin teknolojisinin kullanım alanlarınınbelirlenmesi; yasal mevzuat ve yazılım geliştirme noktaları başta olmak üzereavantaj ve dezavantajlarının ortaya çıkarılması ve yeni çözümler için işbirliği ortamının oluşturulmasına yönelikti.

 

Proofstack ‘in ‘’TekPlatformdan Global ve Yerel Yasal Deliller’’ Çözümü İlgi Çekti

 

Konferansa davet edilenblockchain girişimleri telif ve patente konu çalışmaların korunması,yedeklenmesi, gizliliği vb bir  çok noktada farklı çözüm önerilerisunarken en fazla ilgiyi Proofstack çekti çünkü diğer girişim veya önerilerinaksine sadece Proofstack; aktif olarak kullanımda olan, uluslararası ödülleralan, satışa geçen, sektörün profesyonel şirketleri ile iş birliği protokolleriimzalayan ve en önemlisi yasallık noktasında fark yaratan çözümlere sahipgirişim konumundaydı.

 

Proofstack sunumunda,blockchain teknolojisi ve mevcut mevzuatlarının uyum zorluğuna vurgu yapanKadir Kurtuluş:

 

‘’Milyonlarca kullanıcıya sahipciddi kurumlar, geleceğin olası mevzuatlarına göre hareket edemeyeceklerinden,blockchain çözümleri noktasında hızlı ilerleme kaydedemiyorlar ya dabaşarısızlığa uğruyorlar. Bu noktada dünyada sadece Proofstack ’in; Android,iOS ve Web uygulamaları üzerinden, Yasal Yetkili Otoriteleri ve blockchain Protokollerini(BTC, ETH, LTC) tek bir platform da toplayarak, global ve yerel yasal delilleroluşturulmasına aracılık edebiliyor olması fark yaratan etkili bir çözümdür’’açıklamalarını yaptı.

 

BLASEA’dan BlockchainTemelinde, Dünya Dijital Kayıt Birliğini Kurma Daveti

 

Rospatent etkinliğini de ilgiçeken bir diğer konuda BLASEA’nın yaptığı AB Dijital kayıt birliğine(eIDAS,910/2014) alternatif Dünya dijital kayıt birliğinin blockchain temelindeilgili ülke ve özel kurumların ortaklaşa iş birliği ile oluşturulabilmesifırsatı ve bu fırsata yönelik İstanbul’da düzenlenecek etkinliğe davetti.

 

Dağıtık yapısı sayesinde enönemli kayıt teknolojilerinden biri olan Blockchain’i, global sisteminbağımsız güven otoritesi olarak tanımlayan Hasan Kurtuluş:

 

‘’Global ve birlikselprojelerde kayıt birliğinin oluşturulabilmesi blockchain teknolojisi ilemümkün; özellikle maliyet, insan kaynakları, know-how ve rekabet noktalarındasağlanabilen avantajlar veya azaltılan riskler nedeniyle, ülkelerin ve özelşirketlerin global ve birliksel projeler önceliğinde blockchain stratejisinioluşturması sağlıklı ve uzun vadeli bir yoldur.’’ açıklamasını yaptı vesözlerine İstanbul’daki etkinlik daveti ile devam etti, ‘’Proofstack kurucularıolarak, blockchain teknolojisinin mutfağındayız, buradan elde ettiğimiztecrübeden hareketle, geleceğin birliksel projeler üzerinde şekilleneceğiniöngörüyoruz, bu nedenle ülkeler veya özel şirketler nezdinde; hukuk, teknoloji,tecrübe, inovasyon ve network bileşiminde BLASEA ’nın iş birliklerine aracı veyardımcı olmasını umuyoruz. Bu iş birliğine yönelik kurgulanan İstanbul‘daki‘’Blockchain: Dünya’nın Dijital Kayıt Birliği’’ etkinliğine hepinizibekliyoruz.’’

 

 

 

 

YORUM EKLE

banner22

banner19

banner34

banner37