Hırsızlık kurbanları

 İnsanlar hırsızlık vakalarında, maddi değeri olaneşyalarının çalınmasından ziyade, mahrem alanlarına girilmesinden ve manevideğeri yüksek eşyalarının zarar görmesinden endişe ediyor.

  Hırsızlık kurbanı olanlar, mahremiyetinin bir kezihlal edildiği düşüncesiyle artık orada yaşamak istemiyor. Bu nedenle evinehırsız girenlerin yüzde 80’i taşınıyor. Pronet Pazarlama ve İş GeliştirmedenSorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ediz Habip’e göre, bu duruma karşı en etkinyöntem, geleneksel güvenlik tedbirlerini alarm sistemleriyle desteklemek.

 

 

Güvenlikşirketi Pronet’in araştırmalarına göre, insanlar hırsızlık vakalarında maddideğeri yüksek eşyalarının çalınmasından çok mahrem alanlarına girilmesinden veaile yadigârları, koleksiyonlar, fotoğraflar gibi hatıra niteliği taşıyaneşyalarının tahrip edilmesinden korkuyor.

 

PronetPazarlama ve İş Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ediz Habip,“Yıllar içinde yaptığımız araştırmalar ve aldığımız geri bildirimlerigösteriyor ki, kullanıcılarımızın yüzde 50’sinden fazlası için öncelik, manevikıymeti yüksek eşyalarının korunması. Çünkü giden hatıraları geri getirmekmümkün olmuyor. Ayrıca bu durum mahrem alanı koruma güdüsüyle de bağdaşıyor”dedi.

 

Habip,hırsızlık vakaları sonrasındaki ev değişikliklerinin altında da benzer duygu vedüşüncelerin yattığını belirtti: “Geçmişten kalan eşyalarımız ve bizzat o evdebiriktirdiğimiz anılarımızla birlikte, evimiz bizim mahremimiz. Hırsızlıkkurbanı olanlar bu alanın ihlal edildiği gerekçesiyle artık orada yaşamakistemiyor. Mekan değiştirmenin travmayı azaltacağı düşüncesiyle evine hırsızgiren kişilerin yüzde 80’i taşınıyor.”

 

Gelenekseltedbirler alarm sistemleriyle desteklenmeli

Habip’egöre, benzer travmaların tekrarlanmaması için çeşitli önlemler almak mümkün:“Güvenlikle ilgili yapılan araştırmalar, demir parmaklık, panjur gibi gelenekselyöntemler ve komşuluk dayanışmasına dayalı sosyal tedbirlerin yanı sıra,konut güvenliğinin alarm sistemleriyle de desteklenmesi gerektiğini ortaya koyuyor.Çünkü hırsızlar demir parmaklığı geçebiliyor, panjuru açabiliyor ancak alarmsistemleri çok daha kapsamlı ve etkin bir çözüm oluyor.*

 

*Bilginotu:

Konuyla ilgili olarak, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün internetsitesinde “Konut Güvenliği İçinTedbirler” isimli bir rehber yer almaktadır. Bu metnin ilgili kısmı şuşekildedir: “Evlere kolayca erişilebilen pencere, balkon veya çekme kapılarbulunuyorsa, masraftan kaçınmayıp, demir parmaklık veya panjur gibi mekaniktedbirlerin yanında alarm tertibatını da taktırmanız gerekmektedir. Bu konudayapılan araştırmalar sonucu yapılan olaylarının % 60'ında, şahısların başarısızolduğu tespit edilmiştir. Bu oran, alarm tertibatları için erişebilecek enyüksek orandır. Böyle bir alarm sisteminin çalışmasının dışarıdan daalgılanacak biçimde siren veya lamba ile belirgin hale getirilmesi işlevinindaha fazla olmasını sağlar.”

 

YORUM EKLE

banner22

banner19

banner34

banner37