AFRİN ZAFERİ

Çanakkale Zaferinin yıl dönümünde gelen Afrin Zaferigerçekten Mehmetçiğimizin yazdığı destanlerdan biri olarak tarihi geçecektir.

Bu zafer üzerinde ciltlerle kitap yazılır diyedüşünüyorum. Çünkü, 15 Temmuz’un arkasından gelen bu başarı herşeyden önceaskerlerimize duyulan güveni artırmıştır.

Üst akıl hesabına göre, Doğu ve Güneydoğu AnadoluBölgemiz bizden koparılacaktı…

Bölgedeki diğer Müslüman devletlerde bölünecek, 4 miniİsrail kurulacak, sonra bunlar birleştirilip ‘ Büyük İsrail’ e giden yolun önüaçılacaktı.

Olmadı, milletimiz tankların önünde durdu ve bu hesabıbozdu.(Tabi önce Allah onların hesabını bozdu. Bizi uçurumun kenarından aldı vekurtardı…)

Mehmetçiğin önünde selam durup, şehitlerimizi rahmetleandığımı , bize bu zaferi gösteren Allah’ımızı şükür ediyoruz.

Biliyoruz ki, sefer bizden zafer Allah’tan

 

NELER KAZANDIK?

Sınır ötesinde terörle mücadele kapsamındagerçekleştirilen Zeytin Dalı Harekâtı, Türkiye’nin sınırları ötesinde PKK vetürevi olan örgütlerle mücadelesi bakımından Türkiye için arzu edilen sonuçlarvermeye başladı . Mesele ABD artık terör örgütlerine inancını kaybetmiştir.

Bu durum milli heyecanımızı artırdı. Öz güvenimizisağladı. Dirilişimize de inşallah vesile olacaktır. Bu konuda bir internetsitesi şöyle bir değerlendirmeye yer vermiş. Dikkatimi çekti paylaşayımistedim. “Bu zafer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları arasında da bir memnuniyetyarattı.

Türkiye bu aşamaya gelinceye kadar iki temel sorunlakarşılaştı; birincisi DEAŞ’la mücadele adı altında PKK/PYD ile ittifakilişkisine giren ABD’nin tavrı, ikincisi Rusya’nın Afrin’de PKK ile girdiğiangajman. Türkiye Suriye’deki jeopolitik risk-fırsatları sağlıklı bir şekildedeğerlendirip inisiyatif alarak bu sorunlardan ikincisinin üstesinden gelmişdurumda. Ancak, Suriye’de giderek askeri tahakküm altına giren ABD’nin Suriyepolitikası, Türkiye’nin ABD ile ortak bir zemin geliştirmesinin önünde hepengel oldu.

ABD’ye rağmen gerçekleştirilen Zeytin Dalı Harekâtı,Türkiye’nin milli güvenlik tehditlerini sınırlarının ötesinde karşılama imkanıvermiştir.(Artık içimiz temizlenmiş, gözler dışarıya çevrilmiştir)

 

HAREKATIN ASKERİ BOYUTU

Zeytin Dalı Harekâtı geldiği aşama itibariyle birincisafhası olan kırsal harekâtı bir virgül koyarak geride bıraktı ve ikincisafhası olan Afrin ilçe merkezindeki meskûn mahal muharebeleri içinhazırlanmaya başladı.

20 Ocak 2018’ten itibaren Afrin kırsalının genelinde dörtfarklı cephede yürütü-len askeri harekât öncelikli olarak PKK/PYD’nin buralardaki varlığını ortadan kaldırmayı hedefledi. Buhedefini büyük oranda gerçekleştirdi.

Zira, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür SuriyeOrdusundan (ÖSO) meydana gelen harekat unsurları Afrin genelindekiteröristlerin yüzde 50’sini etkisiz hale getirip Afrin kırsalının yüzde 70’ni de terör örgütünden kurtardı.

Kırsal alandaki harekâta doğrudan olumsuz etkisigözlemlenen arazi ve hava şartlarına rağmen harekât birliklerinin temposunu,azmini ve başa-rısını etkileyen dönüm noktaları yaşandı. Bu önemli olaylarıharekât süresince Afrin’in kuzey, doğu ve batı sektöründe PKK/PYD’nin savunma azmini de kırmıştır. 

Kara harekatının çoklu cepheden başlatılması: Harekatınkuzey ve batı sektöründen aynı anda yedi farklı noktadan ileri harekatlabaşlanması PKK/PYD terör örgütü üzerindeendişe yaratıp sektörler arasında bir savunma önceliği yapamamasına neden oldu.(Ha.7)

Bir vatandaşolarak gördüğüm şu ki, Afrin ve çevresini ülkemize bölmek için her türlü askeriyığınak yapılmış, tuzak böylece bozuldu. Ancak hale yapılacak çok şey var.Tedbirli olmak gerek. Aman ha birliğimizi bozmayalım.

Kalın sağlıcakla.

 

 

 

 

 

 

YORUM EKLE

banner22

banner19

banner34

banner37