HANGİ DERDİMİZE YANALIM

Eğitim Bir Sen önceki gün yaptığı basın açıklamasında,Doğu Türkistan’ın, 1949 yılından beri Çin işgali altında bulunduğunu,  o günden bu yana Doğu Türkistan’dan feryatlarınhiç eksik olmadığını belirterek; kulaklar sağır, gönüller körleşmiş moderndünyada. Ne Çin işkencesi görüldü, ne dezulüm altında yükselen feryatlar duyuldu…” diyerek dikkatleri Türkistanlıkardeşlerimizin sıkıntılarına dikkat çekmişler.

Bu arada Hindistan Tac Mahalde yabancıların namazkılmasını yasaklanmış, Fransa ise camilere yapılan yardımları kontrol altındatutma kararı çıkartmış.

Sizin anlayacağınız içerde dertler kat kat, dışarda daMüslümanlar açısından bir o kadar zor yıllar devam ediyor.

Dışarda olup bitenleri anlıyorum, ‘batıl kendi inancınıngereğini yapacak, peki içerde bizim insanımıza ne oluyor?

Biliyorsunu, geçtiğimiz günlerde enflasyon fiyatlarıaçıklandı, yıllık en fazla artış yüzde 37,92 ile ev eşyası grubunda gerçekleştiTÜFE’de, bir önceki yılın aynı ayına göre ulaştırma yüzde 32,00, çeşitli mal vehizmetler yüzde 31,50, gıda ve alkolsüz içecekler yüzde 29,26 ve konut yüzde25,72 ile artışın yüksek olduğu diğer ana harcama kalemi olarak gösterildi.  

 

ENFLASYONDA EN YÜKSEK İLLER ARASINDAYIZ

Aylık en yüksekartış yüzde 3,84 ile TRC3 (Mardin, Batman, Şırnak, Siirt)’de oldu. İstatistikiBölge Birimleri Sınıflaması (İBBS) 2. Düzey’de bulunan 26 bölge içinde, birönceki yılın Aralık ayına göre en yüksek artış yüzde 25,41 ile TR63 (Hatay, Kahramanmaraş,Osmaniye) bölgesinde, bir önceki yılın aynı ayına göre en yüksek artış yüzde28,63 ile TR63 (Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye) bölgesinde ve on iki aylıkortalamalara göre en yüksek artış yüzde 16,68 ile TR63 (Hatay, Kahramanmaraş,Osmaniye) bölgesinde gerçekleşti.(Kaynak Akşam Gaz)

 Evet,Kahramanmaraşlı enflasyonda birinci iller arasında, bu size birşeyleranlatmıyor mu?

Şimdi dolarıbahane ederek yapılan zamlar, dolar düşmesine rağmen niye alınmıyor? Bu ahlakimeselenin altında kalanlar vicdansızdır, arsızdır, ahlaksızdır.  Bunu bütün milletimiz böyledeğerlendiriyor.

 

ÇİN ZULMÜ UNUTULMAMALI

Yeryüzünde kan ve gözyaşı var, ağlayanlar ise Müslümanlardedik. Filistine mi yanalım, Mısır’a mı? Suudi Arabistan’a mı?

“ Evet,  Çin, DoğuTürkistan’da bir soykırım gerçekleştiriyor. Bunu yaparken de kendincemeşrulaştırıcı bazı politik argümanlar geliştiriyor. Zaten modern dünyada bütünkatliamlar, zulümler bu kılıf altında, yani masum gibi görünen teoriler vepolitik söylemlerle gerçekleştiriliyor. Çin hükümeti de, Doğu Türkistan’dakisoykırımı, zulmü gizlemek için “Sosyo-ekonomik reformlar” söylemini kullanıyor.

Eğitim Bir Sen Basın açıklaması bu bağlamda önemli, çünkükamuoyu bu Çin zulmünü unutmuş gibi görünüyor. En azından, hatırlatılmış oldu buaçıklama.  

Abdülaziz AYDIN(Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen İl Başkan)yaptığı açıklamanın sonunda şöyle seslenmiş: “Kur’an okumanın, teröreğitimi, namaz kılmanın terör eylemi ve oruç tutmanın devlete başkaldırı olarakilan edildiği Doğu Türkistan fotoğrafı Çin’in bu yüzyıla hediye ettiği utançtablosudur. Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz anlattıkları gerçekten tüylerürpertici. Çin hükümeti, kendi politikalarını meşrulaştırmak içinEl-Kaide, DAİŞ söylemlerinin arkasına gizlense de mızrak artık çuvala sığmıyor.Buradan Çin hükümetine seslenmek istiyorum. Doğu Türkistan İslam Medeniyetininkadim bölgelerinden biridir. Hangi politikaları uygularsanız uygulayın, hangisöylemin arkasına gizlenirseniz gizlenin; Doğu Türkistan’dan İlk Müslüman TürkHakanı Satuk Buğra Han’ı, “DîvânüLugati’t-Türk” adlı eseri yazan ilk Türk dilbilgini Kaşgarlı Mahmud’u, “Kutadgu Bilig” adlı eserin sahibi şair, yazar vedevlet adamı Yusuf Has Hacip’i silemezsiniz. Biz insanlığın vicdan sesi olarak Doğu Türkistan’ın yanında Çinin vezulmünün karşısındayız.

Bizler, insanlık ailesinin onurlu fertleri ve özgürlüksesleri olarak; soykırıma sessiz kalmayacağız, Çin’e karşı ses vermekten geridurmayacağız. Bizler, medeniyetimizin değerlerine yüklenen adil insanlar olarakDoğu Türkistan adaletle, kardeşlerimizözgürle bulaşana kadar susmayacağız”

Evet susmamamız gerekiyor.

 Hadi kalınsağlıcakla.

 

 

 

YORUM EKLE

banner22

banner19

banner34

banner37