İNSAN BİLMEDİĞİNİN CAHİLİLDİR

Yaklaşık kırk yıl önce, İslami konularda merakettiklerimi araştırma yapmaya başlamıştım. İlk araştırdığım konu ise Kaderolmuştu.

Merak bu ya, :” Kader’i Allah(cc) belirliyor, yoksa bizimkendi ellerimizle yaptıklarımız mı? Kader çizgimizi belirliyor sorusununcevabını araştırdım durdum.

İyi ki de araştırmışım, Kader’i enine boyuna öğreneyimderken, bilmediğim bir çok konuyu öğrendim, o günden bu yana okuyorum, inanınhale derya da bir kaşık su misali öğrenibildiklerim. Çünkü İslam dinininboyutları çok geniş. Bütünü bilmeden de konulara tam vakıf olamıyorsunuz!

Konuyu son günlerde herkesin gündemine giren ‘halvet’konusuna getirmek istemiyorum. Çünkü, konu benim alanım değil. Ancak birMüslüman olarak da belirtmek istediğim bazı konular var.

Yerel radyolarda 2 yıl kadar ‘Manevi Dünyamız’ isimli birproğram yaptım. Yaptığım sohpetlerde hep kaynak gösterdim. Kaynaklarım yaayetler oldu ya da hadisler. Çünkü Efendimiz(sav) ben size iki emanetbırakıyorum buyurmuştu.

Sonra yerel televizyonlarda 6 yıl yine aynı benzerprogramlarda editörlük yaptım. O zamanın müftülerinden Mustafa Sinanoğlu ileyaptığımız program büyük ilgi gördü. Halk dini konularda bize canlı yayındasorular yöneltiyor, hocamızda cevaplıyordu.

Birgün hocam beni uyardı, canlı yayında telefonla sorualmayalım, bazen avamın karşısında sorulmayacak sorular geliyor, cevaplasanolmaz, cevaplasan olmaz!” dedi.

Sonraki programlarda sekreter soruları aldı, bizdevatandaşa bu soruların cevaplarını aktardık. Şunu söylemek istiyorum. Halkımızdini konularda yeterli bilgiye sahip değil. Çünkü vatandaş dini konalarda açbırakılmış. Yeterli bilgi verilmemiş.

Şahsen kendimden biliyorum, ne anam ne de babam beni bilgilendirmediki ikisi de mektep medrese görmemiş. Sonra okulda da yeterli bilgi verilmedisonrasında da bir merak hala okuyup duruyorum. 8 defa Kur’an-ı mealli okudum,şimdi ikinci tefsiri başladım. Ayetlerin nüzul sebepleri ve hadis bağlantılıokuyorum. Okudukça da ne kadar cahil olduğumu anlıyorum.

 

DİNİ HASSASİYETLERİMİZ

Şimdi halk bilmiyorsa ve aç ise kimde bir bilgi varsa onakoşacaktır! Dolayısı ile soru sorana sorumluluk yüklememeli. Soruyucevaplandıran hocalarımız ise çok dikkatli olmalı, cevaplarda kaynakgöstermeli. Dinleyenin aklını da gönlünü de ikna etmeli.

Cemal Nar hocam, hafta sonu bir mesaj paylaşmış. Birbayan kardeşimizde onu paylaştığı mesajla ilgili değerlendirme yapmış. Konu,kadına dayak.

Konu hassas ancak nüzul sebebi çok önemli. Bu ayet, niçinve hangi şartlarda gelmiş bir defa bu bilinmeli. Sonra Efendimizin hayatına birbakmalı, eşlerinden birini dövmüş mü?(Haşa)Bildiğim kadarı ile yok. Hatta bireşi, diğer annelerimizin yanında süt içip geldiği için süt içmesen deyince,‘peki’ demiş. Bunun üzerine de ayet nazil olmuş. Eşleri uyarılmış.

Dedim ya ben ilahiyatçı değilim. İslami konularderinliğine bilen insanlar tarafından anlatılmalı. Şahsen televizyonkanallarında arama yapıyorum, gönlüme ve aklıma hitap eden çok az program buluyorum.Son günlerde Diyanet TV bir boşluğu doldurdu. O da yarım.

Yani ruh boşluk kabul etmiyor. Gönül muhabbet istiyor.Aşk istiyor, sevgi dileniyor.

Akıl, boşluk kabul etmiyor. Bilgi istiyor, ikna istiyor.

Bütün bunları yapacak olanlar öncelikle Diyanetpersoneli. Mesela niye camiler bu noktada sohbet ortamı hazırlamaz.

Kusura bakmayın ama namaz kılıp, camiden çıkıyoruz.

Tabi bizde de eksiklik var. Araştırmıyoruz ve okumuyoruz.

Şu anda, bazı vakıflar ve cemaatler de dersler yapılıyor.Şahsen kendim bu sohpetleri uzun yıllar katıldım. Risaley-i Nur dersleri aldım.Ömer Paksu hocamın derslerine katıldım. Ali Demirdöven hocamızı yıllarcacamilerde dinledik.

Şimdi internet de herşeye var. Cep telefonumda Kur’anyüklü, tefsir yüklü, meal yüklü, Esmalar yüklü, Risaleler yüklü. İhtiyaçduydukça okuyorum.

İslam cehaleti kabul etmez ama biz cehiliz bu konuda,kimse kusura bakmasın. Yeterli dini bilgiye sahip olmadın, doğrularlabuluşamazsınız.

Kalın sağlıcakla.

 

YORUM EKLE

banner22

banner19

banner34

banner37