EXPO 2023 PROJESİ

Kahramanmaraş 12 Şubat Belediyesinin gerçekleştirmekteolduğu EXPO 2023 projesi hayata geçtiğinde ilimiz tanıtın noktasında çok mesafealmış olacaktır. İçerisinde birçok sosyal etkinliğin yapılacağı bu proje ilimiziçin son nokta olacaktır.

Herkesin bildiği gibi Kahramanmaraş Büyükşehir olduktansonra büyük hizmetler elde etti. Turizm konusu yılların ihmaline uğramış, turistve turizme soğuk baktık. Bizim soğuk durmamız bize bir şey kazandırmadı. Neoldu? Yerli ve yabancı turistler komşularımıza kadar geldi bizim ilimize iseKapadokya’dan Nemrut’a giderken dondurma yemeye uğradılar. Hiç konaklamadan doğrucagideceği istikamete doğru yol aldılar. Bizlerde o turistlerin arkasındanbakakaldık.

Sonra ne oldu? Baktık ki yabancı gelmeyince kendi yağıylakavrulma durumunu seçtik. Son yıllarda da kendi yağımız ne bize ne dekavrulmaya yetti.

Bunun farkına en çok Belediye başkanlarımız vardı. Bir taraftaneski hanlar, hamamlar, kapalı çarşı eski tarihi konaklar birkaç müze veGermenicia tarihi kenti hayata geçirmeye uğraştılar. Yeteri kadar gelişme sağlayamadık…Beş yıldızlı, dört yıldızlı ve çok sayıda yıldızlı otelleri hizmete sunduk. Bukez de müşteri olmayınca otellerimiz zarar etmeye başladı. Kapanma noktasınagelmedi ama büyük bir kısmı satılığa çıkartıldı.

7 kuyularda kayak merkezi yaptık. Bu bölgemizde hiç olmayan birmerkezdi. En yakın kayak merkezi Kayseri Erciyes’te vardı. Oda bu bölgeye uzaktı.Komşu illerimizden ve yabancı turist çekeriz diye kolları sıvadık. Üç yıldan buyana kayak merkezi faaliyete geçti. Yayla turizm için kayak merkezine yakın yerde bungalov evler yaptık.Sonuç olarak yine buralara müşteri olarak herhalde bizler gideceğiz.

Son olarak Kapıçam mesire alanında Türkiye’nin en büyüğüAvrupa da ön sıralarda bulunan Extrem Spor Merkezi yapıldı. Geçtiğimiz günlerdeburada işletmeci olan Şahin Balcıoğlu’ndan aldığım bilgiye göre ilgi açısından çoktatmin edici cevap veremedi.

Şimdi tüm ümitlerimiz EXPO 2023’e kaldı. Bu merkez yapımınadaha önce başlanmıştı. Uluslararası olan proje kabul görünce şimdi yapımı hızladevam ediyor.

Bu proje uluslararası bir proje nasıl oldu da Anadolu’da birilçeye verildi? Sorusu öne çıkabilir. Bu tanıtımın da iyi olması veilişkilerinizin son derece içten olması gerekecek. Bu projeyi kabul eden kurumKahramanmaraş’a kadar gelerek Kılavuzlu’da yapılacak alanı görünce konununuzmanları hayran kalıyor.  Bunun altyapısını yapmakta çok önemli bir gelişmedir. Bunda en çok Belediye Başkanı HanifiMahçiçek’ in bu işi iyi bilmesi ve başarının ön koşulu olarak görmemizgerekmekte.

Ancak şunu da unutmayalım.  EXPO 2023 projesi çok prestijli bir proje. Buprojenin gerçekleşmesi de Mahçiçek ’in yeniden Belediye Başkanı olarak seçilmesinebağlı. Eğer bir başkası gelirse sekteye uğrayabilir…

Mahçiçek ’in içerisinde bulunduğu koşular, koşullarıdeğerlendirmede oynadığı rol ve değerlendirdiği fırsatlar açısından çok büyükönem arz etmektedir. Herkesin birden kazanacağı projeden bahsediyoruz.

Açıldığı tarihten itibaren tesislere 180 gün boyunca yurtiçinden ve yurt dışından binlerce iş insanı ve şirket gelecektir. Bizimbeklentimiz 2 milyon ancak bunun daha çok sayıya ulaşmasını bekleyebiliriz.

Toplumdan aldığı görev ve güçle yeteneklerini birleştirentoplumu zafere ulaştırmasın bilen iyi bir yönetici kararlılık ve zamanlama,yöneticinin iç içe olan özellikleridir. Ne zaman harekete geçilip durulacağı,neyin hangi zamanda yapılacağı, hangi mesajların hangi şartlardaulaştırılacağını bilmek bir yöneticinin amacına ulaşmasında olmazsa olmaz birkuraldır. Kararsızlığa kapılan yönetici, hedef ve amaçlarına ulaşmayanlardır.

Bu doğrultuda; çalışmalarının sekteye uğramaması için doğrukararı doğru zamanda tüm ülkeye duyurmuştur. İşte ustalıkbudur.

EXPO projesi 1851 yılından 2017 yılına kadar 36 ülkedegerçekleştirilmiştir. Sırasıyla şu şekilde tarihlerde yer almışlardır.

1851- Londra (İngiltere)

1862- Londra (İngiltere)

1867- Paris (Fransa)

1873- Viyana (Avusturya)

1876- Philadelphia (ABD)

1878- Paris (Fransa)

1880- Melburn (Avustralya)

1888- Barselona (İspanya)

1889- Paris (Fransa)

1893- Chicago (ABD)

1897- Brüksel (Belçika)

1900- Paris (Fransa)

1904- Saint Louis (ABD )

1905- Liege (Belçika)

1906- Milano (İtalya)

1910- Brüksel (Belçika)

1915- San Francisco (ABD)

1935- Brüksel (Belçika)

1939- New York (ABD)

1949- Stokholm (İsveç)

1953- Kudüs

1953- Roma (İtalya)

1958-Brüksel (Belçika)

1962-Seattle  (ABD)

1970-Osaka (Japonya)

1984-New Orleans (ABD)

1985-Tsukuba (Japonya)

1992-Seville (İspanya)

1993-Taejon (Kore)

1998-Lizbon  (Portekiz)

2000-Hannover (Alm.)

2005-Aichi (Japonya)

2010-Şanghay (ÇHC)

2015-Milano (İtalya)

2016-Türkiye(Antalya)

2017-Kazakistan(Astana)

 

YORUM EKLE

banner14

banner13

banner17