KİTAP FUARINA YOĞUN İLGİ

11-21 Ekim tarihleri arasında Kahramanmaraş Fuar Merkezi(KAFUM)’da kapılarını açtı.   

Beşinci kez görücüye çıkan, Uluslararası Kültür ve KitapFuarı yine her kesimin ilgisini çektiğini düşünüyorum. 200’ün üzerinde yerli veyabancı firmaların stantlarına ilginin fazla olması bekleniyor.

100 aşkın stantta 237 yayın evi 180’i aşkın şair ve yazarınyanı sıra 200’ün üzerinde de yerel yazarlarımız katılacaktır. Genel olarak da 400’ünüzerinde yazarın yer alması bekleniyor.

Daha önceki fuarlarda belli kitap şirketlerinin stantlarını görmüştük.Bu kez daha çok isim yapmış şirketlerin ve yazarların yer alacak olması çok hoş.Farklı, görüşlerin, farklı kültürlerin; belli bir görüşün değil her türlügörüşü temsil eden kitapları bulmak keyif verici olacaktır. Düşünce ve ifadeözgürlüğünün fazlasıyla yansıdığı fuarlara birçok ünlü yazarlarda gelerek imzagününe katıltılacaklar. Sağ, sol, muhafazakâr ve liberal yazarların bulunmasıziyaretçilerin ilgisini de oldukça artıracaktır. Her standın ayrı bir ilgigörmesi bekleniyor. Bu durum Kahramanmaraş’ımız için sevindirici olacaktır.

Bir, iki ay içerisinde birçok etkinliğe ev sahipliği yapıldı.Kitap fuarına gösterilen ilgi, diğer fuarlara ve festivallere o kadar gösterilmedi.Umarım bu yılda öyle olur. Acaba Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih MehmetErkoç’un bu fuara daha fazla sahip çıkmasıyla mı olmuştur? Onu da tam olarakkestiremiyorum.

Fuarın esas amacı insanlara kitap okuma alışkanlığınıkazandırmak. O yoğunlukta satın alınan birbirinden değerli eserlerin okunmasıbirinci amaç olmalıdır.

Yoksa evde bir kütüphanem olsun düşüncesi ön plana çıkarsa;tabi ki çok emek ve fedakârlık edilerek açılan fuarın hiçbir değeriolmayacaktır.

Geçmişle bugünü, bugünle geleceği buluşturan ve insanlara genişbir ufuk açan da kitaplardır kuşkusuz. Bu nedenlerle kitabın uygarlığıngelişimini ve çağdaş insan olunmasının da çok önemli işlevi vardır.

İlk insanlar bile kalıcılığın kitaplarda olacağını anlamışolmalıdır ki, sözlü ifadeden yazılı ifadeye geçerek kendilerini geleceğetaşımışlar. Ve uygarlık tarihini başlatmışlardır. Kitabın kalıcılı olduğunu şu atasözüdaha çok önemini artırmıştır. “Söz uçar yazı kalır.”

Şimdi esas meseleye geliyorum:

Ülkemizde birçok resmi bayramlar vardır. Dini bayramlarıayrı tutuyorum.

İşin ilginç tarafı; Kahramanmaraş halkı her sosyal etkinliği kolay kolay benimsemez ve sahipçıkmaz. Kitap fuarını sahiplenmesi; insanların aynen 12 Şubat Kurtuluş Bayramınısahiplenmesiyle eş değerdedir.  

Kahramanmaraş en çok 12 Şubat Kurtuluş Bayramına sahipçıkar. Çünkü Kahramanmaraş 1920 Yılında o günün şartlarında Modern Fransızordusuna karşı 22 gündüz 22 gece savaş vererek kurtuluş savaşını kazanmıştır.Bunun için atalarının mücadelesine sahip çıkar her Kahramanmaraşlı. Dolayısıylada her yıl kutladığımız bayramı, yeniden yaşar ve yaşatır.

Kahramanmaraşlının sahip çıktığı etkinlikler her zaman coşkuiçerisinde geçmiştir.

Buna benzer sosyal ve kültürel etkinlikler çok önem arzetmektedir. Çünkü yapılan yatırımlar insanlara yapılan yatırımlardır. Dahadoğrusu gençliğe yapılan yatırımlardır. Belki geri dönüşü biraz gecikebilirancak: Mutlaka bilgi olarak dönecektir. Okuma alışkanlığı kolay eldeedilemiyor. Okuyan insan karşısına ışık saçan insan demektir.

Ben yetkililerin yerinde olsam; kitap fuarı ve buna benzersosyal etkinliği, yılda bir değil, daha sık yapma imkânı sağlarım.

 

YORUM EKLE

banner14

banner13

banner17