SEÇİM ÖNCESİ TEMAYÜL YOKLAMASI

Geçtiğimiz hafta Ak Parti 104 aday adayı ile temayül yoklamasınıgerçekleştirdi. Yapılan yoklama genel merkeze gönderildi.

Bilindiği gibi Ak Parti Genel Merkezi’nde Kahramanmaraş’ın 100’üaşan aday adayının değerlendirilmesiyapılıyor.

Önceki seçimlerde olduğu gibi,  birçok aday adayı kendisine direk genel merkeztarafından müracaat etmesi için telefon geldiğini, bazılarının da büyükısrarlar üzerine aday adayı olduklarını hep duyduk. Sonuç olarak torpili olanlardanhiç birinin listede yer almadıklarına şahit olduk.

Aynı konu da yine torpil söylentileri havada uçuşuyor.Bakalım talih kuşu kimin başına konacak? Karar listesi, 21 Mayıs’ta yüksek seçimkuruluna verilmeden önce öğrenmiş olacağız.

Ak Partinin mevcut 7 milletvekilinin olduğu düşünüldüğünde,nasıl bir sonuç çıkacağı önceden belli.  “Siyasette 24 saat çok uzun bir zamandır.” Diyen Rahmetli 9. CumhurbaşkanıSüleyman Demirel’in söylemleri nasıl sonuç verecektir?

Parlamenter sistemden, başkanlık sistemine geçeceğimize göre,vekillerin eskisi gibi etkili olamayacağı söylenmekte. Yine de donanımı olan,işi bilen ve çevresi olan bir vekilin elbette ülkesine ve iline faydası olacaktır.

Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’daki kongredegeleceğe dönük taahhütlerini “Yenilemek” üzerinden tanımladığı konuşmalarınınönemli bölümünde; demokrasi, özgürlükler ve kuvvetler ayrılığına vurgu yapmakta.Parti kimliğinin siyasi yolculuğunun kavramlar üzerine tanımladığı hep bu konulardı.

Diğer taraftan:

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Sn. Muharrem İnce de nazik birduruş sergiliyor. Tüm Cumhurbaşkanı adaylarını teker teker ziyaret etti. Sonolarak Cumhurbaşkanı ile Ak Parti Genel Merkezinde biraraya geldi. Erdoğan’la 45 dakika süren ziyaretten sonra Muharrem İnce: “Dertleştik.” vurgusu yaptı. Uzun bir aradan sonra liderziyaretleri hem söylemleri hem de ortamı yumuşatması açısından özlemi çekilen gelişmelerdi.

Bu gelişmelerin sonucunu şu şekilde izah etmek mümkündür. Türkiye‘de iç barışı, esenliği, demokrasiyi, insan haklarını, iç huzuru ve istikrarıpozitif olarak etkileyecektir.

Seçim nedeniyle gerilimin yükselmesi ne kadar beklense de unutmayalım,son tahlilde; önümüzde düşman kuvvetler değil, aynı ülkenin partileri vedeğerli insanları arasında seçim söz konusundur.

Cumhur ittifakı ve Millet ittifakı ile tüm partilerin TBMM’deyer alması ve hiç bir oyun boşa gitmeyip mecliste değerlendirilmesi uzun yıldanbu yana özlemi çekilen bir sorundu.   Ülke içerisinde ve dış ülkeler tarafından eleştirilerlekarşı karşıya kalıyordu… Sonuç olarak demokrasinin tam olarak tecelli ettiğibir meclise de kavuşmuş olacağız.

 

YORUM EKLE

banner22

banner19

banner34

banner37