ANDA KAL!


Son yıllarda sürekli duyduğumuz önerilerden olan “anın tadını çıkarma”nın birçok yolu var.

Günlük hayatın stresi yüzünden akıp geçen zamanı farkına varamıyoruz ve geriye dönüp baktığımızda elimizden kayıp geçen bir hayatı görüyoruz. Bu durum psikolojimize de yansımaktan geri durmuyor. Frene basıp aksi yöne dönmenin zamanı geldi diyorsanız cesur adımlar atmaktan çekinmeyin.


Anın tadını çıkarmak için ilk önce kendinize daha fazla zaman ayırmanız gerekiyor. Kendinize ayırdığınız zaman arttıkça hayal ettiklerinizi daha kolay hayata geçirdiğinizi fark edeceksiniz. Ayrıca kendinize olan güveniniz artacak ve yeni adımlar atmaktan çekinmeyeceksiniz. Bir süre sonra hayatınızda olanlardan ve tercihlerinizden o kadar da çok şikâyet etmediğinizi göreceksiniz.

Anın tadını çıkaranlar, gelecek ile ilgili endişelerinden uzak kalmaya başladıkları için başlarını yastığa hepimizden daha rahat koyarlar. Dün geçti, gelecek de daha olmadı bile ama siz her ikisini planlamaktan, ya da yargılamaktan kendinizi alamıyorsunuz. Bu ağır yükü taşımaktan dolayı yaşadığınız sıkıntılar size uykusuz geceler yaşatıyorsa bir de bu yolu deneyin.

      

Gülümsemek için bahane aramanıza gerek yok. Ama çoğumuzun yüzünde asla kaybolmayan derin bir somurtma duruyor. Çevrenizde anı yaşayan insanlar kimler diye merak ediyorsanız, gülümseyen yüzlere bakın. Onlarla daha fazla zaman geçirmekten geri durmayın. Gülümsemek bulaşıcıdır, unutmayın.

Çevrenize uyum sağlamak için ilk önce çevrenizde neler oluyor onu bilmeniz gerekiyor. Herkesin neşe içinde olduğu bir ortamda kendinizi daralmış hissediyorsanız, ya da elinizdeki telefonu bir kenara bırakamıyorsanız anı yaşamakla ilgili sıkıntılarınız var demektir. Hemen kendinize bir eylem planı yapın ve ilk iş olarak başkalarının hayatlarını bağımlı bir şekilde takip etmekten uzak durun.

İyi günlerimiz de olur kötü günlerimiz de, her şey geçicidir; çünkü yaşamın özü devinimdir. Ama bu devinimin yanında hayatımıza getireceğimiz küçük dengeler ve alışkanlıklar mutluluğumuzda büyük pay sahibi olabilir. Bilimsel araştırmalar mutlu kadınların 10 alışkanlığını bakın nasıl ortaya koyuyor...


Stresten uzak durmak kolay değil ama stresle baş etme yöntemleri de yok değil. Ama anda kalmanın da yöntemleri var! Nasıl mı? Bence şöyle eğer uymak isterseniz;

Tüm durumlar geçici! Hiçbir şey sonsuza kadar sürmez, tüm acılar ve sıkıntılar bir gün gelir geçer. Yaşadığımız andan zevk almanın yolunu bulmak ve buna inanmak zorundayız.

2 Yanlış karar diye bir şey yok! Odaklanacağınız tek şey, sabah uyandığınızda sizi heyecanlandıran kişi olmak. Her seçim sizin, kararlarınız yanlışsa kimin umurunda!

3 Her şeyin bir zamanı var! Kabul etmek zor olsa da her şey istediğimiz an çözüme kavuşamaz. Sadece istediğimiz şeye odaklanırsak üzüntü ve stresten kaçamayız ve olumsuz düşüncelerin oyuncağı oluruz. Belki bu süreçte güzel sürprizler bizi bekliyordur, kim bilir?

4 Keyfini çıkar! Zamanınızı endişelenmek yerine size neşe getirecek şeylere harcayın. Pozitif ruh hali ve sevgiyle yapılan her eylem sorunlara farklı açıdan yaklaşmanızı kolaylaştırır.

5 Odaklanmanın gücüne inan! Bir fikre ya da bir ana odaklanın. Tüm farkındalığınızı içinde bulunduğunuz ana yöneltin ve odaklandığınız şeyle ilgili size keyif verecek bir şey bulun.

Huzur vererek huzur bularak anı güzel geçirin!


YORUM EKLE

banner14

banner13

banner17