BİTMEYEN BEKLENTİLERİNİZLE MÜCADELEYİ TURİZMLE KOLAYLAŞTIRIN

Stresli ve yoğun çalışmalarla geçen hayatlar, kent hayatınınsorumlulukları, trafik ve bunaltan şehir havası, gelecek kaygıları, bitmeyenhayallere ulaşma çabası vs. daha birçok yorucu beklentiler…

İnsan sosyolojik bir varlıktır. Kendinin farkına varmış vebilinçli bir yaşama sahip olma gayesini taşıyan insanlar kendini mutluedebileceği ve psikolojik olarak rahatlayabileceği, huzurlu ve eğlenceli yaşamalanlarına ihtiyaç duyarlar. İşte bu ihtiyacı karşılayabilecekleri en güzelortamı turizm onlara sağlamaktadır.

Huzuru bulacağı, zihnini ve bedenini rahatlatacağı ortam kişinintercihine kalmıştır. Tercih edebilecekleri alternatif turizm seçeneklerine birgöz atacak olursak; sağlık ve termal turizmi, kış sporları turizmi,  yayla turizmi, yat turizmi, av turizmi,dağcılık turizmi, akarsu turizmi, deniz turizmi, doğa turizmi seçenekleri genelolarak tercih edilmektedir.

İnsan psikolojisini sakinleştiren, rahatlatan, sorun vesıkıntılardan sinir ve stresten kurtaran ve daha çok tercih edilen turizmçeşitleri; deniz ve doğa turizmi olarak biliniyor. Deniz turizmi size hemdoğayı hem de eğlenceyi gönlünüzce yaşayabileceğiniz bir ortam sağlamaktadır.

Doğa turizmi ise, şehir hayatından, stresinden uzakta mavive yeşille iç içe ferah bir alanda olmanız için idealdir. Diğer turizmçeşitleri genel de hobby olarak yapılmaktadır. Bazıları hariç. Dinlenmek veeğlenmek için ise en çok tercih edilen seçenekler; doğa ve deniz turizmi, hemzihnen hem bedenen yenilenmeniz için oldukça iyi seçeneklerdir.

Turizm genel olarak, faydası olan bir sektördür. Heminsanlar için hem de ülke için bunlardan bir kaçına değinecek olursak şöyleifade edebiliriz: Ülkeye döviz girdisini arttırmaktadır. İşsizlik sorununuazaltır. Vergi gelirlerini arttırır. Milli gelir seviyesinin artmasını sağlar.Geçici olarak yer değiştirmek insanların monotonluktan kurtulmasını,yenilenmesini, farklılıklarla insan psikolojisinin kendisini daha iyihissetmesini sağlar. Yine ülke için faydalı olacak bir diğer özelliği de tarihideğerlerin ve doğal alanların korunmasını ve gelişmesini sağlar. Evrenselboyuttaki getirileri arasında sayacağımız önemli durumlardan bir tanesi olarakfarklı kültür de insanların birbirlerini tanımalarını, kaynaşmalarını,sağlamakta, karşılıklı kültürel etkileşimlere neden olarak ön yargılarınyıkılmasını sağlayabilir. Bu da dünya barışının artmasını sağlar.

Ülkemiz turistik değerleriyle tam bir turizm ülkesi. Buavantajı verimli bir şekilde kullanabilmek için doğru tanıtım ve ülke reklamınıiyi yapmak lazım. Dünya pazarında turizm alanında ön sıralarda yer alabilecekkadar önemli bir potansiyele sahip ülkemiz. Ülkemizin turizm potansiyeliniduyurarak, anlatarak, ülkemizin turistik değerlerini iyi tanıtıp, dünya çapındapazarlayarak, yabancı uyruklu vatandaşları ülkemize çekerek, turizmingetirilerinden yararlanabiliriz.

Ülkemize kazandırdıkları için tabi ki bu işe ticari boyuttabakmamız gerekiyor. Ama turizm sektörü hem maddi hem manevi boyutta iyileştirmeetkisi olan bir sektördür. Ülkemizin değerlendirildiğinde insan yaşamınapozitif değerler katacak, cennet güzelliğinde yapılara sahip. Bu durumdan maddiyarar sağlarken insana iyi gelen manevi boyutları paha biçilmez olabiliyor.

Toplum olarak hareketli gündemlere sahibiz. Buna maddimanevi kaygılarda girince bunalımlar yaşanabiliyor. Sinirli ve stresliprofiller ortaya çıkabiliyor. O yüzden kendinize ve ailenize ya da sevdiğinizkimler varsa? Bazen vakit ayırın… Neden mi? Bence daha tazelenmişpsikolojilerle daha sakin ve stressiz bir şekilde mücadeleye devamedebileceğinizi düşünüyorum. Ta ki… Diğer bir turizm aktivitenize kadar…

 

 

 

 

YORUM EKLE

banner22

banner19

banner34

banner37