HAYALLERİNİ KENDİN TASARLA VE TERCİH ET

Üniversite tercih zamanı geldi çattı yine. Sıkça sorulansorular, defalarca konuşulan konular… Ki bunlar devam edecek süreçler. Önemli olanbilinçli ve mantıklı geçirmek. Sınav sistemi sürekli değişiyor evet sınavlar mızor yoksa öğrenciler mi yeteri kadar çalışamıyor? Kendi değerlendirmemizikendimiz yapalım, her şey ortaya çıkacaktır zaten bahaneler arkasınasığınmadan…

Ülkemizin öğrenci potansiyeli çok fazla; tabi ki elemelerolması için bazı sistemler geliştirilmeli. Bu arayış sınav sistemlerinindeğiştirilmesinde görülüyor.

Zorlu bir süreç; öğrenciler, öğretmenler ve aileler içinevet. Ya gerçekten sınavı ciddiye alıp her şeye rağmen mücadeleye devam etmekgerekiyor ya da normal bir şekilde çalışıldıysa veya çalışılmadıysa karmaşıkbir süreç tercih yapacak arkadaşları bekliyor olacaktır.

Tercih sürecinde öğrencilerden olumlu sonuçlar alanlar daolacak alamayanlarda örneğin; ilk yılında gidecek olanlar, ikinci yıla kalacakolanlar, istediği bölüme gidecek olanlar, öylesine gidecek olanlar vb. sonuçlarolacaktır. Kimisi mutlu, kimisi mutsuz, kimisi belirsizlik ve kafa karışıklığıiçinde olacaktır.

İstediği olumlu sonuçları elde edenlere ne mutlu. Amakararsızlık, kafa karışıklığı yaşayan öğrenciler aile desteklerini almalı verehber hocalara danışmalılar. Böylece seçimlerini en azından daha rahatdüşüncelerle yapacaklardır.

Dayatılan meslek seçimleri ile değil de; mutlu bir şekildeçalışacağınız, severek okuyup, mesleğini severek yapacağınız bir bölüm seçmenizdaha verimli olacaktır. Hayal ederek bölüm ve meslek seçebilirsiniz. Motivenizive isteğinizi de arttırmış ve tartmış olursunuz.

Ha diyelim ki kötü bir bölüm geldi ya o bölümde en iyisiolmak için çabalayın ya da öylesine gideceğim diyorsanız da en azındangittiğiniz şehrin ve üniversitenin güzel olmasına bakın. Üniversite hayatıyaşarken bir yandan da hayata hazırlanmış olursunuz.

Tüm bu söylediklerimizden sonra kafanızı rahatlatıp sakin vearaştırarak seçiminizi yapın. Yazdığınız bölüm içinize siniyor mu sizi mutluediyor mu? Eğer mutlu hissediyorsanız tercihlerinizi belirleme durumunagelmişsinizdir. Tam da o anda tercihlerinizi belirlemeye çalışın. Aksi haldelisteye baktığınız da aklınızda yeni soru işaretleri oluşuyor, kaygılarınıztavan yapıyorsa, mutlaka bir rehber uzman desteğiyle tercihlerinizi son haliyleşekillendirin. Ve tekrar bir belirsizliğe düşmeden son hali ile teslim edin.

Hangi mesleği yazarsanız yazın, iyisiyle kötüsüyle bu sizinkararınız olsun. O zaman şanlısınızdır. Çünkü kendi özgür iradenizle kararvermiş olacaksınız. Keşke kendi bildiğimi veya istediğimi yapsaydım diye pişmanolmayacaksınız. Kendi geminizin kaptanı siz olun ve rotayı belirlemek size aitolsun.

 

 

 

 

YORUM EKLE

banner14

banner13