Ak Partili Habibe Öçal kimdir?

Biliyorsunuz, Kahramanmaraş tarihinde ilk kadınmilletvekilini Ak Parti listesinden 2011 yılında meclise gönderdi.

Şimdi ise 2011’de açılan kapıdan bir bayan milletvekiliHabibe Öçal yine meclise girecek.

Ak Parti davasının kurucusu Cumhurbaşkanımız Recep TayyipErdoğan dünyadaki mazlumların sesi olmuş, onlara umut vermişti. Önceki günsosyal medyada gördüğüm gibi Suudi Arabistan’da az Türkçe bilen otobüs şoförüde Cumhurbaşkanımızın ismini öğrenmiş, selam gönderiyordu.

Bu sevgi sadece Suudi Arabistan’da değil, tüm İslamcoğrafyalarında yankılanıyor.

Dönelim Ak Partinin kadın adayına

Genel Başkanının izinden giden bir isim olarak dikkatçekiyor Sayın Habibe Öçal.

İyi derecede Fransızca ve İngilizce bilen Sayın Öçal’ın özgeçmişibaşarılarla dolu olduğunu gördüm. Ülkemizin yardımseverliğini, mazlumların sesiolduğunu dünyanın bir çok yerinde ülkemizi temsil ederek gösterdi.

Kadınlarla ilgili, mültecilerle ilgili, mazlumlarla ilgili,İslam formuyla ilgili, Türk çocuklarına yönelik eğitimlerle ilgili yurt dışındaonlarca programa katılmış, daha bunun gibi birçok konuda ülkemizi BirleşmişMilletlerde temsil etmiş bir isim olarak dikkat çekiyor.

Şimdi 21 saat ayakta durarak Kahramanmaraş’ın tümbölgelerini karış karış geziyor. Geçmişte ülkemiz adına, Cumhurbaşkanımızadına, insanlık adına yaptığı hayırlı görevlerin bugün meyvesini bugüntopluyor. Vatandaşla buluştuğunda vatandaş onunla sohbet etmekten usanmıyor,Habibe hanımın ülkesiyle ilgili, memleketiyle ilgili ve geçmişte yaptığı çalışmalarlailgili sohbetine doymuyor.

Meclise girdiğinde daha büyük imkanlarla insanlık adınaneler yapabileceğini siz düşünün, Kahramanmaraş’ın gurur tablolarından biriolacağına inanıyorum.

Sayın Öçal’ı tanımayanlar ön yargılı olabilir fakatözgeçmişini okuduğunda ya da Sayın Öçal’la kısa bir sohbet ettiğindeyüreğindeki o insan sevgisini, ülke ve memleket sevgisini görür.

Sayın Öçal’ın yaptığı işlerden kısa söz etmek gerekirse;Sayın Öçal Milli Eğitim Bakanlığı kökenli. Savaştan kaçarak ülkemize gelen Suriyeligöçmenlere yardım için başrolü oynayarak kampanya başlatan isim. Kilis’te terörörgütü PYD’nin saldırılarıyla ilgili stratejik bir rapor hazırlayarak SayınCumhurbaşkanına sundu. Gaziantep’teki hain terör saldırısında yine sorumlulukaldı ve basın açıklamasını bizzat kendi yaptı. Daha geçen yıl ‘Halep’e yol aç’yürüyüşünde yine en önde olup Suriye’deki savaş mağduru sivil halk içingüvenlik koridoru açılmasında emeği oldu.

Lübnan’daki mülteci kamplarını ziyaret ederek gözlemçalışmalarına katıldı, raporunu ise uluslararası kuruluşlara verdi. Suriye’dekiişkence mağduru kadınlar için oluşturulan vicdan konvoyunda yer aldı.

İki yıl önce ise ABD’de Birleşmiş Milletlerin bir oturumundaTürkiye’yi temsil etti. 60 kadının statüsü genel kuruluna katıldı. İran’da7’inci Dünya İslam Formunda, dünyanın bir çok ülkesinden devlet adamınınkatıldığı programda ülkesini başarı ile temsil etti.

Savaş ve çatışmalarda kadın ve çocukların korunması ile göçsonucu sağlık sorunları alanında yaptığı araştırmayı derinleştirerek kalemealdığı tebliği ilgili yerlere ulaştırdı.

Malezya’da düzenlenen Dünya Müslüman Kadınlar Zirvesi UlusalKomite başkanlığı yaptı.

Aslında yazmakla bitmiyor, Sayın Öçal’ı iyi tanımak için yaözgeçmişini okumak ya da 3 dakika sohbet etmeniz yeterli.Dünyanın birçok yerinde mazlum halkın haklarını, İslam coğrafyasındakiinsanlarımızın sorunlarını, savaş mağduru kadın ve çocukların sözcülüğünü yapanÖçal’ın kocaman bir kalbinin olduğunu gördük.

Donanımıyla dikkat çeken Sayın Öçal’ın edindiği tecrübe ilesadece Kahramanmaraş’ın değil tüm Türkiye’nin gururu olacağına inanıyorum.

 

 

YORUM EKLE

banner14

banner13