Bakanımızdan isteğimizdir

Heyelan bölgesinde olan Gayberli, Hacı Bayram Veli ve MalikEjder Mahallelerinin dönüşümünü sağlayan Çevre ve Şehircilik BakanlığındanKahramanmaraş’ın istekleri bitmedi. Bugün Kahramanmaraş’ta bakanlığınınçalıştayına katılacak olan Sayın Bakanımız Özhaseki’den isteğimizdir.

Sayın Bakanım, Kahramanmaraş sizi çok seviyor. Aynıcoğrafyanın insanlarıyız ve asırlardır komşuluk yapıyoruz. Öncelikle Kayseri’yiKayseri yapan ve şehircilik alanında dünyanın en modern ve örnek illeri arasınasoktuğunuz için sizinle gurur duyuyoruz. Çok şükür Büyükşehir BelediyeBaşkanımız Fatih Mehmet Erkoç’un çalışmasıyla Kahramanmaraş’ta modernşehircilik anlamında zirveye doğru ilerliyor. Erkoç başkanın çok çalışmasıylaaradaki mesafe kapanacaktır inşallah.

Bakanlığınızın yaptığı hizmetleri, eksikleri ve planlananhizmetlerini masaya yatıracağınız Çalıştay Ak Parti Genel Başkan YardımcısıKahramanmaraş’ın gururu Sayın Mahir Ünal’ın eseridir. Türkiye’de ilk defaçalıştayları Kahramanmaraş’ta başlattı ve tüm iller bizi örnek alarak kendileride yapmaya başladı. Biz çalıştaylardan çok verim aldık, en iyi verimi de sizinbakanlığınızdan alacağımızdan inancımız tamdır.

Bu yazdıklarım mutlaka çalıştayda konuşulacaktır, buradankamuoyu adına, memleketimizin geleceği adına birkaç istekten bahsetmek vekentin deprem riskini size arz etmeyi uygun buldum. Siz ve bürokratlarınıztabiki bunları daha iyi bilirsiniz; Kahramanmaraş birinci derece deprembölgesindedir. Deprem bilimcileri Türkiye’nin en tehlikeli bölgesininKahramanmaraş olduğunu, nüfus yoğunluğunun fazla olmadığı için genellikleMarmara depremi üzerinde durulduğunu belirtiyor. Nüfus yoğunluğu az diye biz bumemleketin insanları değil miyiz? Deprem bilimcileri her 400 yılda bir olanKahramanmaraş’taki depremin 504 yıldır meydana gelmediğinden söz ediyor. İnanınkorkarak yaşıyoruz, neden mi korkuyoruz; Dönemin Bayındırlık ve İskân BakanıZeki Ergezen bir toplantısında; ‘bir il düşünüki, 6,5 depremde yüzde 70’iyıkılır’ sözü hala hafızalarımızda.

Allah razı olsun Gayberli bölgesinde yüzlerce evbakanlığınızın girişimi ile yıkıldı ve insanların hayatlarını kurtardınız. Aynıhassasiyeti göstermenizi memleketim adına, ailem ve çocuklarım adına istirhamediyorum. Kahramanmaraş’ın zeminin sıvılaşmaya müsait olduğunu tüm jeologlarbiliyor. Hem deprem riski, hem sıvılaşmaya müsait bir zemin varken kentiniçerisinden geçen diri fay hatları üzerine 13-14 kat binalar yapılıyor. Eskiimar planı maalesef bunlara izin veriyor.

Biz Kahramanmaraş’taki kentsel dönüşüme daha çok ağırlıkvermenizi rica ediyoruz. Türkiye’deki kentsel dönüşüm, şehirciliğin mimarı olanzatıalilerinizin Bakanlığa gelmesiyle hız kazandı. Her yıl 200 bini İstanbul’da300 bini Anadolu’da olmak üzere 500 bin konutu dönüştürüyorsunuz. Ana bulvarüzerinde altında dükkan olmayan yıkılıp altına dükkan düşürmek için yapılanbinaları lütfen kentsel dönüşümden saymayın, onlar rantsal dönüşümdür. Verilenrakamlar sizi yanılmasın. Kahramanmaraş’ın acilen kentsel dönüşüme ihtiyacıvar. Büyükşehir Belediye Başkanımız belediye imkanlarınca bir taraftan ilgeneline hizmet ağı kurarken diğer taraftan da kentsel dönüşümle ilgileniyorama bütçesi yetmiyor.

Her yıl Kahramanmaraş’ta bin 500 ev dönüşüme girse 5-10 yıliçerisinde depreme dayanıklı hale gelir. Yoksa küçük bir sarsıntıda milyarlarcalira kaybımız olur, can kayıplarının vebali de kime kalır bilmiyorum.

Kahramanmaraş’ta 6-7 yıl önce geçen imar planını lütfenkontrolden geçirin. Kentin içerisinden geçen diri fay hatları üzerine 1 metretemel açılarak 13-14 katlı binalar yapılıyor. Zemin yok kat çok.

Ayrıca geçen yılın sonuna doğru Konya, Ankara veKayseri’deki üç bölgeyi kentsel dönüşüm ve gelişim alanına soktunuz. Konyaörneğini vermek istiyorum. Konya'nın Derbent ilçesindeki bazı bölgelerin 'KonyaDerbent Aladağ Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi' olarak tespit veilan edilmesi kararı alındı ve resmi gazete yayınlandı.

Germenicia bölgesi için hem belediyemiz hem de Ak PartiGenel Başkan Yardımcımız Mahir Ünal ellerinden geleni yapıyor. Onlarca evistimlak edildi fakat yetmiyor. Germenicia bölgesini de Kültür ve Turizm Korumave Gelişim Bölgesi olarak ilan edip bakanlığınızın tasarrufu ile hem oradakiçürük evleri yıkarsınız hem de dünyanın en büyük mozaik alanını ortayaçıkartırsınız. O zaman bu memleket yıllarca, asırlarca sizi hatırlar.

Ayrıca, kentin atık su arıtma tesisine de verdiğiniz desteğibiliyorum. Tesis çalıştığında Aksu nehri ve sır barajı da kötü görüntüdenkurtulacaktır.

Memleketimize devasa bir bina kazandırdınız, Allah razıolsun yaptığınız hizmetlerden dolayı. Fakat en büyük isteğimiz kentsel dönüşümve Germenicia bölgesinin bir an önce ayağa kalkmasıdır.

Sizi çok seviyoruz Sayın Bakanım lütfen isteklerimize kulakverin.

YORUM EKLE

banner22

banner19

banner34

banner37