Yetiştirilen Nesillere Kazanılması Gereken Değerler

Şehitlik bir değerdir. İnançsızlık, insanda dünya sevgisi veölüm korkusu vatanı için ölmeyi engeller.

    Peygamberimiz en çok Uhut Savaşında henüz 18yaşında şehit olan Hanzala ile ilgileniyor. Sahibini bulup hanımına onu anlatdiyorlar. Hanımı da “ biz yeni evlenmiştik, zifaf gecesinde idik. Savaş emriniduyunca yıkanmaya fırsat bulamadan hemen cihada gitti.” Diyor Peygamberimiz,“  Onu melekler yıkıyor, Cennetegötürmeye hazırlanıyorlardı.” Buyuruyor.

   Hayber SeferindeYahudi’nin çobanı Esved, Peygamberimizi merak ediyor. Yanına geliyor, sade birkimse gibi görüyor ve Müslüman oluyor. Peygamberimiz, sana sahibinin emanetiolan koyunları bırakıp ta gel diyor. Esvet bunu yapıyor. O savaşta şehit oluyor.  Peygamberimiz, O’nu görünce yüzünü çeviriyor.Kendine niye yüzünü çevirdiği sorulunca, “ Ben onu Cennette iki huri ilekonuşuyorken gördüm. Onu utandırmamak için yüzümü çevirdim.” Diyor.

    Amerika’da 20 milyon Kızılderilikatlediliyor. Soy kırımı yapılıyor. Üstelik kovboy filmlerinde dealkışlatılıyor.

   Irak savaşındaAlman muhabir Amerikan pilota soruyor. Savaşa gidiyorsun ne hissediyorsun?  O da, “ Antalya’da Türk kızlarının üstünde nehissedeceksem, Müslümanların üzerine bomba atarken de onu hissedeceğim.” Diyor.

    Mısır’da mezarını Firavun mezarına benzetilenEnver Sedat’a şehit diye kitabe yazdırıyorlar.  

    II. Dünya Harbinde cepheden toptan ricat edenRus askerleri durdurabilmek için Stalin, cephelerde seyyar kiliseler kurmakzorunda kalmıştır.

   1958 de Fransız askerleri Marsilya Limanında,kadın ve şarap dururken harbe gitmeyiz diye isyan etmişlerdir.

  1967 de Mısır-İsrail Harbinde cepheye sürülen Mısır askerlerinin cephesine Nasır ve ÜmmüGülsüm’ün resimleri konmuştur.  Seyyyit Kutub’uşehit ettiklerinde kimse üzülmezken, Şarkıcı Ümmü Gülsümün öldüğünde milyonlarağlamıştır. 

  1974 Kıbrıs barış hareketinde Rumlaraskerlerin kaçmaması için tanka askerleri zincirlemişler, Türkiye de ise askerlikşubelerinin önde savaşa gitmek için uzun kuyruklar oluşturmuşlardır.

  Bugünde  terör yuvası olan, vatanımıza göz diken haindüşmanları temizlemek için “ Zeytin Dalı” hareketinde Mehmetçiklerimiz başarıgöstermektedir. Duyarlı vatandaşlarımız ve gençler, savaşa katılmak içinaskerlik şubeleri önünde sıraya geçmektedirler.

  İslam inancındakişehitlik ve Gazilik ruhu, Türklere zaferler kazandırmıştır.

AYDIN GEÇLİK 

    Aydın gençlik okumalı, bilgi sahibiolmalıdır. Çünkü okumak beynin gıdasıdır. Okuyarak zihni aydınlığaulaşabiliriz.

    İnsanın düşünce dünyasına ilk konmasıgereken bilgi, Kur’an Bilgisi olmalıdır. Çok bilgilerde ondan çıkmıştır. Dinive manevi değerler(Şehitlik ve Gazilik gibi) gençlere kazandırılmalıdır.

    İmam-Gazali, “Kuşluk vakti Müslüman olan bir kimse için öğle vakti girdiğinde öğlenamazının nasıl kılması gerektiğini öğrenmesi Farz-ı Ayındır.” Diyor.

Okurken de şunlara dikkat edilmelidir:

1.Gelişi güzel zaman öldürmek için okunmamalıdır.

2. Düşünerek, sentezlere vararak okunmalıdır. Uyku getirmekiçin değil.

3.Okuduklarımızdan, kazandıklarımızı biriktirmek lazımdır.Bilgi ve fikri birikim olmalıdır. Buda unutmamak için not tutarak ve yazaraksağlanır.

4. Öğrendiğimizi arşivlemek gerekir. 15 yaşındaokuduklarımızdan, 40 yaşında faydalanmalıyız.

  İmam-ı Şâfii,Muvatta adlı eseri 5 yaşında ezberlemiştir. 15 yaşında fetva vermeyebaşlamıştır.

İmam-ı Malik,15 yaşında ders vermeye başlamış,

İmam-ı Buhari, Sübyan mektebinde iken15 bin hadisezberlemiş, eser vermeye başladığı zaman henüz yüzünde sakal çıkmamıştır.

 Fatih sultan Mehmet,21 yaşında İstanbul’u feth etmiştir.

 

YORUM EKLE

banner14

banner13