EJDER MEYVESİ (PİTAHAYA)

Geçen hafta Mersin Ziraat Odası’nca yürütülen MantarcılıkKursu’nun işletme gezisi vardı. Toroslar Belediyesi’nin desteğiyle açılanMantarcılık Kursu’na ilgi büyük. Ben de fahri kursiyerim. Kursun teorikdersleri Ziraat Odası toplantı salonunda veriliyor. Her yaştan kadınlı erkeklikursiyerler,  mantarcılığın incelikleriniöğrenmeye çalışıyorlar.

 “İlgi büyük”dedim. Kesin kursiyer sayısını bilmiyorum. Ama sabahçı ve öğlenci olmak üzere iki grup oluşturulmuş. Ders olduğugün sabahları ve öğleden sonra ayrı ayrı ders yapılıyor. O derece yani.

.

Daha önce iki kez işletme gezisi yaptık. ToroslarBelediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğünde mantar yetiştirilen mekanı  gezdik. Aslında bu mekan TEDAŞ’ın santralıimiş. TEDAŞ santralı boşaltınca burası mantar ekimi için hazırlanmış. Kütükte,poşette, çamaşır sepetinde ekili mantarların uçlanıp büyüdüğünü gözlerimizlegördük.

Buraya yaptığımız bir başka gezimizde ikişerli, üçerligrup oluşturup istiridye mantarı ektik on kiloluk plastik torbalara. Kuluçkaodasına koyduk bu torbaları. Bakalım nasıl olacak? Sonucu biz de merakediyoruz.

.

Artık kursun son günleri. Doruklu’daki özel iki mantarişletmesini ziyaret ettik bu gezimizde.

İşletme sahipleri bizi candan bir ilgiyle karşıladılar.Merak ettiğimiz hususlarda bizi bilgilendirdiler. Sorduğumuz sorularaiçtenlikle yanıt verdiler. Kendilerine teşekkür ediyoruz.

.

Bu gezimizde üçüncü ziyaret mekanımız bir ejder meyvesiserasıydı. Seraya girdik. Dışarda 12 derece sıcaklık var. Seranın içi 33derece. Ejder meyvesi tropikal bölge kaynaklı. Sıcağı seviyor. İçerde pek fazlakalamadık.

Ben  ejdermeyvesini ilk defa Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna’dan duydum. Adı çokilgimi çekti. Hamit Tuna, rutin belediyecilik dışında yeni iş alanları içingayret sarf ediyor. Yeni projelerle gelen girişimcilere destek oluyor. Yeter kisamimi görsün.

.

Bu ejder meyvesi; nar büyüklüğünde,  nara benzeyenbir meyve. Tanesi 20 lira. Lüks lokanta ve otellerde müşteri buluyor. Asıl adı“PİTAHAYA”. Gece çiçek açtığı için pitahayaya “Gecenin kraliçesi” de derlermiş.Tatlı pitayalar krem kıvamında etli bir kısma sahip. Çok leziz bir tadı var.Lif, vitamin ve mineral madde zengini. Bu ejder meyvesi ,vücuttaki ağır metaltoksin atılımını hızlandırırmış. Kolestrolü ve tansiyonu düşürüyormuş.

Diyeceksiniz ki: “Ne biliyorsun?” Hatta bıyık altındangüldüğünüzü görür gibiyim. Çünkü otçular her bitkinin derde deva olduğunusöyleyip duruyorlar.

 

Vallaha ben  bubilgileri bir broşürden aldım.  Benonların yalancısıyım dostlar! Boşuna bana atarlanmayın.

.

Gezi grubu başkanımız Özlem Hanım bizi kırmadı. İşletmeziyaretlerimizi tamamladıktan sonra Ayvagediği’ne vasıl olduk.  Sucuk-ekmek yedik. Kar manzarası seyrettik.Dönüşte tatlıcılar tatlı yedi Sarnıç’ta. Böylece bir taşla birkaç kuş vurduk.

Güzel bir çalışma gününü böylece tamamlamış olduk.

YORUM EKLE

banner14

banner13

banner17