KÖSTEBEK

            Köstebekbir yer altı canlısıdır. Biz “kosdü” deriz köstebeğe. Yer altında kazdığıtünellerde yaşar köstebekler. Böcekçigiller ailesinemensuturlar.Tarım alanlarında yumuşak topraklarda solucan, danaburnu gibizararlıları yiyerek beslenirler.İyi, güzel...

Güçlü ön ayakları iletoprağı eşeleyerek saatte 10 metreden fazla tünel açabilir. Tünellerden çıkantoprağı burunlarıyla yukarı iterler. Bu tünelleri kullanan tarla fareleri vediğer zararlılar ekili alanı ve ürünü mahvederler. İşte burası çok kötü.

Her bir ayağında beş parmağı vardır köstebeklerin.Tırnakları çok keskindir. Kesici ve sağlam 44dişi bulunur ağızlarında.

 

Gözleriçok küçüktür,neredeyse görünmeyecek derecede. Bu nedenle bizim Oğulcuk’taköstebeğin adı “Kor kostü”dür.

Görme duyusu zayıftır,ama köstebeğin işitme, koku alma ve dokunma duyuları çok gelişmiştir.

        Şimdibunları niçin ayrıntılı yazıyorum. Sadede geleyim. Geçenlerde bir uyuz tilkiyetam tamına beş tavuk kaptırdık. Dün öğle sonrası gelmiş.İyi ki haberimiz oldu.Gündüz gözüyle bizimle dalga geçti uyuz yaratık. Bahçede köşe kapmaca oynadık.Yakalayamadık.

        Tilkininşoku sürerken bu sabah yeni ektiğimiz patatesin kenarında tepe gibi bir toprakyığınıyla karşılaştım. Köstebek yığmış. Kazdığı tünelin toprağı olmalı. Yinebizim ellerde bu durumu “Kosdü depmiş.”diye tanımlarlar.

        Biruyuz tilkiyle baş edemezken şimdi bir de “Kor kosdü”müz oldu. Aldık başımıza belayı. Ne edelim, nerelere gidelim?

       BizimOsman bağda, bahçede kosdüyle çok mücadele etti. Özel kösdü  tüfeğialdı. Tuzak kurdu. Deneyimlidir. Aradım. Vaziyeti anlattım:

       -Abi,dedi Osman. İki tane şarap şişesini al. Kosdünün tünelinin ağzına birini ağzıaşağı gelecek durumda, ötekini düz olarak koy. Kosdü o mahali terk eder.

       Birsevindim. Top tüfek yok. Tuzak muzak da… İki tane şarap şişesini hisseden kosdüo diyardan firar ediyor. Temiz iş!

       Yalnızben Osman’a sormayı unutmuşum. Bu düz konan şişe dolu mu olacaktı acep? Şimdivakit geç oldu. Artık yarın sorayım. Ona göre hareket ederim.

       İşteböyle aziz dostlar. Bu işler pek de kolay değilmiş. Zorumuş meğer!

 

YORUM EKLE

banner22

banner19

banner34

banner37