EXPERTİZLER NE KADAR GÜVENİLİR?

Günümüzde araç alımsatımı yaparken, en çok tercih edilen yöntemlerden birisi de araca expertizraporu almak oldu. Ancak bu yöntemin güvenilirliği internet üzerinde ve ikinciel araç satıcıları arasında bir tartışma konusu oldu.

İnternet üzerinden yapacağınız küçük bir araştırma ileexpertiz raporu alan kişilerin yaşadıkları sorunlarla ilgili örneklereulaşabilirsiniz. Tanıdığım bir ikinci el oto alım satımı yapan bir arkadaşıniddiasına göre, kendisi ikinci el bir otomobili yaklaşık 60 bin lira civarındaücret karşılığında, expertiz yaptırmadan, sadece ustasına göstererek satınalmış.

Aracı satışa çıkarttığında müşterisi ile expertiz yaptırmayagitmişler ve motoru yüzde 63 çıkmış. Bu durum üzerine müşteri aracı almaktanvazgeçmiş. Aradan biraz zaman geçtikten sonra farklı bir müşteri çıkmış. Bumüşteri ile farklı bir expertize gitmişler. Burada yapılan tespitler sonrasındaaracın motoru yüzde 90 çıkmış. Müşterisi aracı satın almış.

Aynı araca kısa süre içerisinde iki farklı expertizin buşekilde raporlar vermesi sonrasında oto alım satımı yapan bu arkadaş kendisiiçin expertizlerin güvenilirliğini yitirdiğini her yerde söylüyor. Bu işiyıllardır yapan kişiler, araç konusunda usta olmuş durumda. Aracın dış yapısınabaktığında boyalı ve kazalı parçalı tespit ediyorlar. Motor durumu ve iç düzenekiçinde ustalara başvurarak yardım aldıklarını belirten arkadaşlar, işini iyiyapan expertizlerinde olduğunu belirtiyor ancak bu hususta çok dikkatliolunması gerektiğinin altını çiziyor.

Konu ile ilgili olarak danıştığım Galericiler ise,Genellikle sanayideki tanıdık ustaların tercih edilmesini gerektiğini belirtti.İlla ki expertiz raporu isteyenler için ise bilindik ve tavsiye edilen birexpertize gidilmesi gerektiğini söylüyor.       

YORUM EKLE

banner14

banner13

banner17