RADAR SAYFALARI YASAL MI?

Sosyal medyada radar noktalarını paylaşarak takipçi kazanansayfalar işi ticarete döktü. Sayfalarına reklam alarak kazanç elde eden sayfayöneticilerinin yaptığı davranış ne kadar doğru? Trafik cezalarının arttığı şugünlerde, özellikle hız limiti konusunda ciddi bir çalışma yapıldı. Ancak radarnoktasını paylaşan bu sayfaların yaptığı bu davranış ne kadar yasal?

Eskiden radar cezasından kurtulmak isteyen sürücüleraraçlarına radar cihazı taktırarak, radara yaklaştığını anlıyor ve yavaşlayarakradardan kurtuluyormuş. Bu cihazı kullanmanın cezası olunca, insanlar pektercih etmiyor.

Ancak günümüzde Radar sayfaları, sosyal medya üzerindenradarların yerini bildiriyor. Hemen her gün radar kontrol noktalarını vesaatlerini paylaşan bu sayfalara bir yaptırım uygulanmaması ise ayrı bir merakkonusu. Sosyal medyanın insan hayatında kapladığı yer hızla büyüyerekyayılıyor.

Öyle ki, insanların hayatını kolaylaştıran her şey sosyalmedya üzerinde mevcut. Doğru kullanılmadığı takdirde sosyal medya başınızabüyük dertler açabilir. Bu konu insan hayatı olunca, konu çok daha farklıyerlere gider.

Trafikte yapılan radarla hız kontrolü, rutin uygulamalar,trafik çevirmeleri pek çok sürücü için caydırıcı bir etken oluyor. Özellikleson yıllarda kurallara uymayan sürücülere yapılan cezai yaptırımların artması,sürücüleri trafikte daha da dikkatli olmaya itiyor. MOBESE kameraları ileyapılan denetimlerde telefonla oynayan, emniyet kemerini takmayan sürücülerecezai yaptırımların uygulanması sürücüleri trafikte daha dikkatli ve duyarlıhale getirdi.

Radar sayfaları yöneticileri sosyal medya üzerindeaçtıkları, radar, trafik yol durumu sayfaları ile  hem takipçi kazanıyor hem de radarnoktalarını paylaşarak insanların sadece o noktada yavaşlamasını, diğerbölgelerde yine hız yapmasının önünü açıyor. Sürücüler bu noktada radar yokdüşüncesi ile hız limitlerine uymuyor ve trafik kazaları meydana geliyor.İstatistiklere bakıldığında durumun ne kadar vahim olduğu ortadadır. Bu işinsadece dışarıdan görünen yönü. Bunun birde arka planı var. Radar noktalarınıpaylaşarak sosyal medyada takipçi kazanan bu sayfalar işi ticarete dökmüşdurumdalar. Bazen sayfa takipçilerinin mesajları, bazen WhatsApp gruplarındanveya her hangi bir şekilde öğrendiği radar noktasını paylaşan sayfa yöneticisibu yöntem ile her geçen gün takipçisini arttırıyor. Yüksek takipçiye ulaştıktansonra ise bu sayfaya çeşitli reklamlar alarak kazanç elde ediyor. Kazanç eldeetsin de yasal yollardan etsin.

Trafik cezalarının arttı ve hız limitlerini aşanlarayazılacak cezalar belirlendi. Özellikle şehir içinde 50 kilometre hızı geçmenincezası 235 TL'den, 1002 liraya kadar çıkmışken, bu sayfalar hakkında da yasalişlem yapılması gerektiği kanaatindeyim.

Yani işin özü şu, ''Emniyet Genel Müdürlüğünün kurallarınıihlal ederek Radar noktasını paylaşıyor ve bu yöntem ile takipçi kazanıyor.Sonra sayfasını pazarlayarak oraya bir de reklam alıyor.'' Radar noktasıpaylaşmanın yasal olmadığını düşünüyorum. Bu sayfa yöneticilerinin yaptığı budurum yasal değil ancak yıllardır bu şekilde paylaşımlar sürüyor.

Yetkililer konu ile ilgili bir önlem alıyor mu? Bir yaptırımuyguluyor mu? Bunlarda merak konusu...

 

YORUM EKLE

banner22

banner19

banner34

banner37