FİLİSTİN SORUNU

 Filistinveya Kudüs sorunu, bitmek bilmeyen bir sorun olarak yıllardır karşımızaçıkmakta ve bu gidişle de daha çok çıkacağa benziyor. Aslında bunun bir sorunolması veya bu sorunun çözülememesindeki en büyük neden batının değil, Müslümandevletlerin tutumudur. Zira yanlış izlenen bir politika ve çok eleştirdiğimizbatının boyunduruğundan kurtulamama gibi nedenlerle bu sorun uzun süre devametmiştir. Özellikle yanlış izlenen politikalar da çözümden uzak kalınmasınaneden olmuştur. İşin özü; oturduğumuz evin duvarı çatlamış, bizim İslamülkeleri evi boyayarak çatlağı gidermeye çalışıyor. Çatlak boya ile kapatılırmı? Boya ile kapatılan çatlak, duvarın yıkılmasını engeller mi?

Önce sorun ve sorunun nedeni tespit edilmeli, sonrasındaçözüme odaklanılmalıdır. Peki, bu sorunun kaynağı ve çözüm yolu nedir? Filistinsorunu İsrail Devletinin kurulması ile başlamıştır. Sorunun kaynağı İsraildevletinin kurulmasıdır ama sorunun devam etmesinin nedeni Müslüman devletlerintutumudur. 1948 yılından beri sürekli genişleyen İsrail ve buna nazaran sürekliküçülen Filistin. Dikkat ederseniz İsrail devleti ve Filistin diyorum. Filistindevleti demiyorum zira ortada Filistin diye bir devlet yoktur. Bence asılmesele de Filistin’in devlet olmaması veya olamamasıdır. İsrail 1948 yılındanberi topraklarını genişletmeye ve zulmüne devam etti. Neden çünkü başka birülkenin toprağını işgal etmiyordu. Ülke olmayan bir yer ise kendisini savunamaz.Onu savunacak Müslüman devletler var ama bu ülkelerin bir araya gelmelerinin veonu savunmalarının imkânı yok. İsrail başka bir devletin topraklarını işgaletmeyerek, olmayan devlet üzerinde yavaş yavaş ilerledi. Ortada bir devletolmadığı için başka bir devletin toprağını ve egemenliğini gasp etmek diye birşey de yoktu. İsrail ve ABD bunun çok iyi farkındaydı ve bence tüm planlarınıbuna göre hazırladı. Ülke değilsen kendini savunamazsın ve işgalci ülke sana saldırmaktabir mahzur görmez. Hele de arkasında dünyanın kabadayısı ABD var ise.

Eğer Filistin bir devlet olsaydı durum bu şekilde olmazdı.İsrail pervasızca başka bir devletin toprağına saldıramaz ve topraklarını bukadar kolay genişletemezdi. Filistin kendini savunamadığı için diğer Müslümandevletler savunmakla görevlendirildi. Hani, bir kural vardır; herkesin yapması gerekenbir görevi hiç kimse yapmaz diye. Burada da durum aynen bu şekilde oldu.Filistin’i ve Kudüs’ü korumak her Müslümanın veya Müslüman ülkenin göreviolduğu için hiçbir Müslüman onu korumadı. Dünyada 15 milyonu bulmayan Yahudinüfusunun sadece 7 milyonu, 1.7 milyar Müslümanın gözünün içine baka bakaistediğini yapıyorsa kimse kusura bakmasın. Eğer tek bir devlet 57 devleterağmen istediğini yapıyorsa ve biz Müslümanlar ilk kıblemiz dediğimiz yereonlardan izinsiz giremiyorsak kimse kusura bakmasın.

Boş yere kimseyi protesto etmeyelim, sokaklara dökülmeyelim.Bu protestolar ne ABD ne de İsrail tarafından dinlenecektir. Onlar yinebildiğini yapacak ve istedikleri gibi hareket edecektir. Dünyanın diğerdevletleri de bu protestolara aldırmayacaktır. Müslümanlar artık kola içmeyerek,kolaları sokaklara dökerek,  ABD veİsrail bayrağı yakarak Filistin halkına yardım edemeyeceğini anlamalıdır. Helehele de Facebooktaki paylaşımlarıyla hiçbir yere varamayacağını bilmelidir.

Filistin için tek çözüm Filistin Devletidir. Yapılacak enbüyük iş Filistin’i devlet yapmaktır. Filistin’in devlet olması için de tümMüslümanların İsrail ve ABD’yi protesto etmesi yerine kendi ülkesine Filistin’inbağımsız olarak tanınmasını sağlamaya çalışması gerekmektedir. Tüm Müslümanülkelerde böyle bir protesto daha fazla ses çıkartacak ve liderlerinin Filistinkarşısında sessiz kalmasını engelleyecektir. Zaten Türkiye ve birkaç ülkedışında halkın sesi çıkmıyor veya çıkamıyor. Birçok Müslüman halk belki de kendiülkesindeki haberlerde yapılan bu zulümleri göremiyordur. Bu da ayrı bir acıveya gerçek. Kendi özgürlüğünü sağlayamayan bir halkın başka bir halkınbağımsızlığı için sokaklara dökülmesini beklemek beyhudedir. Tüm Müslümanhalkların ilk vazifesi ülkelerine Filistin’i devlet olarak tanıtmak ve elçiliğiKudüs’e taşımak olmalıdır.

İşte o zaman dünyada ses getirir ve ABD ile İsrail zordurumda kalır. İşte o zaman kazanan Müslüman ülkeler ve Filistin olur. Eğergerçek çözüm istiyorsak Müslümanlar olarak bunu yapmalıyız. Filistin devletikurulmalı ve tüm çabamız bu uğurda olmalıdır. Yoksa içimizi ferahlatmak veiçimizdeki nefreti atmak için sokaklarda bağırmak, kola içmemek ve bayrak yakmakFilistinlileri kurtarmaz ve zulümleri engellemez. Bunu başaramadığımız zaman dailerde Filistin diye bir sorun kalmayacak çünkü Filistin diye bir yer olmayacak.Bu yanlış politikalardan dönülmeli zira hiçbir yanlış yol, doğru yere götürmez.Zira motordaki arızayı kaporta boyayarak gideremeyiz. Kaportayı parlatmak aracıhızlandırmaz.

Müslüman devletlerin yöneticileri de işin kolay yolunubulmuş. Suçlu ABD ve İsrail, halk da zaten onları protesto ediyor. Yöneticilerbundan fazlasıyla memnun, ülkelerin birlik içinde olup tek yumruk halindehareket etmesi de imkânsız. En önemliibadetlerden olan orucun başlangıcında bile birleşemeyen İslam dünyasının,Filistin ve İslam birliği konusunda birlik olmasını beklemek beyhude değil mi?Hayırlı Ramazanlar.

Not: Bu yazı İslamİşbirliği Teşkilatı toplanmadan önce kaleme alınmıştır.

YORUM EKLE

banner16

banner15