KANAYAN YARA ÇOCUK İSTİSMARI VE KATLİAMLARI

 Songünlerde artan çocuk istismarları ve katliamları kanayan yaramızı daha dakanatmaya devam ediyor. Hemen her gün bir istismar ve çocuk ölümleriyle uyanırolduk. Bu vahim, elim ve cani olaylar karşısında içimizden hemen idamistiyoruz. Evet, böyle canice vahşice bir olay karşısında kim ne istemez, hattaidam az bile gelir. Daha fazlasını yapmak lazım, yapılanlar karşısında bucaniler ölmek istemeli, ölüp de kurtulmak. TUİK verilerine göre son on yılda%700 artmış. Dur diyen olmazsa daha da artacak gibi.

Peki, bu olaylar karşısında ne yapmalıyız, savunmasızyavrularımızı bu cani ve şeref yoksunlarından nasıl korumalıyız. Bizim içinasıl mesele bu olmalıdır. Öncelikle anne babalar ve sorumlu vatandaşlar olarakbuna çözüm bulmalıyız. Bazılarının dediği gibi bu sapıklar tahrik olduklarıiçin yapmıyorlar. Bizler biliyoruz ki bu sapıklar için tahrike gerek yok, kanıbozuk bu kişiler her zaman tehlikelidir ve tehlikedir. Mini etek, şort, tayt vb.gibi giyecekler bahane o nedenle bu kişiler yok edilmeli ve ortadankaldırılmalı. Topluma korku salmak insanların psikolojisini ve birbirlerineolan güveni yıkmak büyük bir suç olmalı. Her an korku içinde yaşayarak dünyayıyaşanmaz bir yer kılmayalım.  

Ailenin en değerli varlığından biri çocuklarımız olduğuiçin bu konuda en büyük vazife de ailelere düşüyor. Toplumsal huzur ve güvenisağlamaktaki en büyük görev ise devlete düşüyor. Devlet de kendisine düşengörevi yapmalıdır. Korku imparatorluğu haline gelmiş bir devlette kimse mutluolamaz. Kimsenin kimseye güvenmediği bir ortamda nasıl huzurlu bir hayatyaşanacak, toplum bu şekilde giderse birbirinden korkan ve herkesin birbirinipotansiyel sapık gördüğü bir ortam olacak.

Ama gel gör ki, yapılan araştırmalarda tacizcilerin %80’itanınan ve güvenilen insanlar imiş. Bu veriler de ayrı bir acı gerçek, hattageçen gün bu konunun tartışıldığı bir tv programında güya uzman psikolog çocuğaanneden başka kimse dokunamaz diyor. Yani baba bile potansiyel tehlike olarakgörülüyor. Bu veriler karşısında psikoloğun bile psikolojisinin bozulduğu birülkede bizim gibi sıradan insanların psikolojisini varın siz düşünün.Dinlediğim kadarıyla adam resmen anne dışındaki diğer bireyleri potansiyelsapık olarak görüyor. Toplumun bu hallere geldiğini düşünün, bunun bir adımilerisini ben düşünemiyorum. Bu ince ayrıntılara dikkat etmek ve çizgiyi onagöre çizmek gerekiyor. Fakat bu çok zor uzmanların bile çizgide yanıldığınıdüşünürseniz bizim işimiz çok zor. Güven duvarlarının tek tek yıkıldığı vegüven ortamının kalmadığı bir dünya cehennem demektir. Böyle bir cehennemdekimse yaşamak istemez. Maalesef bu sapık haberleri ve sapıklıkların sonugelmeden de bu güven duvarları inşa edilemez. Devlet toplum olarak bu konudagereken adımlar atılmalı ve yeniden güven ve huzur ortamı sağlanmalıdır.Güvensiz ortam ileride suiistimal edilecek çok kapı aralayacaktır. Bunukullanan çok art niyetli kişilerin iftiraları artacak ve bu işin farklıboyutları da oluşacaktır.

Ben bu işte uzman değilim ama özellikle de belli yaştakiçocuklarımız için ailelere naçizane tavsiyem taciz olayı en güzel şekildeanlatılmalı ve tacize uğrayan yavrularımızın suçlu olmadığı, kendisinin haklıolduğu bunun için anlatmaktan ve olay sırasında bağırmaktan korkmamasıgerektiği öğretilmelidir. Taciz olaylarında tacizciler tarafından çocuğun dasuçlu olduğunu işlenmekte böylece korkutulmakta ve susturulmaktadır. Utanç veyasuçluluk nedeniyle bu olayı kimseye söyleyemiyor. Bu tip olaylarda suçluolunmadığının ve bağırılması gerektiğinin çok iyi anlatılması gerekiyor. Tacizanlaşıldığı an bağırabilmeli, suçlular en çok çocuklarımızın susmasındanfaydalanıyor. Korku ile sussan ve sineye çekilen onlarca yavrumuz var.

Günümüzde bilinçli ve anlayışlı insan çok olsa da tacizolayları da bir o kadar artmıştır. Taciz olaylarını kimi dizilere kimi içkiyekimi de toplumda yaşanan ahlaksızlığa, açıklığa vb. şeylere verecektir. Ancak benbu görüşe katılmıyorum bence bir zihniyet meselesidir. Topumda kadın ve açıkgiyinen kişilere karşı oluşan ön yargılar maalesef kadınları susturuyor.Çocuklar da veya gençlerde bu toplumsal tepkiyi bildiği için susuyor veyasessiz kalıyor. Hal böyle olunca da taciz yıllarca devam edebiliyor.

Televizyondaki dizileri ve giyimdeki açıklıkları sebepgösterebilirsiniz ancak köylerde ve hiç açıklığın olmadığı kuran kurslarındabile bu tür vakalar oluyorsa kimse kusura bakmasın. Siz dar kafa vegörüşlerinizi değiştiriniz. Bu işler de; İmamlar, papazlar ve daha birçok dinadamının, öğretmenlerin,  anne vebabaların da bulunduğu göz önüne alınınca demek ki sebep açıklık tv.Programları değil toplumdaki ahlaksızlık ve yozlaşmadır.

Sebep dinden uzaklaşma da değil zira papaz okullarında vekuran kurslarında veya imam olan bazı kişilerin bu taciz olayına karıştığıduyulunca bunda da bir sıkıntı olduğu anlaşılacaktır. Hatta bazı dinsiztoplumlarda taciz olaylarının daha az olduğu dikkate alınırsa demek ki sorundindarlık veya dinsizlik de değil. Bu bir insanlık sorunudur. Artık busorunların ezberlerle değil, gerçek sebeplerin tespit edilmesi ve üzerine gidilerekdüzeltilmesi gerektiği anlaşılmalıdır. Bunun yolu da halkı dindarlaştırmak veyaibadetlere yöneltmek değil toplum ahlakını ve bilincini oluşturmaktır. Bilhassada insan olma bilincini oluşturmak gerekiyor. Zira bu sapıklar da bir zamanlarçocuktu. Sorumluluğun önce insanın kendisinde olduğu bilincini vermektir. Karşıne yaparsa yapsın sen ona aldanmayacaksın demektir. Kadın kuyruk sallarsa erkekrahat durmaz diyen geri kafalar bu çocuklardan hangisi kuyruk salladı da buadiler taciz yaptı.

Bazılarının dediği gibi her şeyi din ve dininyozlaştırmasına getirerek bu sorunları çözemeyiz aksine daha da arttırırız.Şuna da inanıyorum eğer şu dönemde Rahmetli Ecevit veya sol bir hükümet olsaydıbu sorunu hükümete bağlayacaklar da olacaktı tıpkı şimdi bazı dar kafaların busuçu hükümete bağlaması gibi…

İnsanlara din, ırk, tarikat, cemaat, partili vs. olmadanönce insan olduğumuz ve insanlığımız öğretilmelidir. İnsanız önce ve ilk öncede insan olmalıyız. İnsan eşrefi mahlûkattır.

İnsan olduktan sonra ırkı, dini, neci veya hangi partiliolduğu önemli değildir. Tıpkı İnsan olmadıktan sonra hangi din, ırk, mezhepveya partili olduğunuzun önemli olmadığı gibi…

YORUM EKLE

banner14

banner19

banner13

banner17