MARAŞ TURİZMİ NEDEN GELİŞMİYOR?

Yıllardır tartışılan, böylegiderse daha da tartışılacak olan bir konu turizm. Geçen haftalarda bu konu ileilgili Mehmet Bey’in yazısını okudum. Çok güzel tespitler yapmış kaleminesağlık. Bazı noktalarda da hafiften dokundurmuş arif olan anlasın diye. Bendebu konudan mustaribim ve memleketim için bir şeyler yazma ihtiyacı hissediyorum.Çünkü Maraş’ımız Hititlerden berikadim bir şehir ve içinde birçok medeniyeti barındırıyor ancak bu medeniyetleriyansıtmakta çok sönük kalıyor. Tıpkı turizmimiz gibi.

Turizm konusunun geniş ufuklukişilerce çözümleneceğine inanıyorum. Dar görüşlü ve turisti potansiyel tehlikegörenlerle bu işler yürümez. Hatta bazılarının dediği gibi Turist gelsin deahlakımız mı bozulsun olur. Tıpkı daha önce şehrimize üniversite açılsın da şehrinahlakı mı bozulsun denildiği gibi. Memleketimize yön veren ve turizmigeliştirmek isteyen insanların öncelikle bu algı ve anlayışı değiştirmesi vekırması gerekiyor. Bu nedenle yetkililer bu işi çözmeye azimli ve bu konuyahâkim bir kurul oluşturulmalı.

Maraş’ı, seyahat etmeyi veturizmi seven biri olarak turizm konusunda gördüğüm eksiklikleri ve naçizaneönerilerimi yazmak istedim. Herkes kendince bir şeyler yapmalı değil mi? İnsanlar ilk önce Maraş’a neden gitmeliyim,gitmeme değecek bir şeyler var mı, orada kalmam gerekiyor mu, yoksa Gaziantep’egiderken Maraş’a uğrayıp dondurma yemem yeterli mi? Maraş’ta kalacaksam hangiotelde kalmalıyım, kaç gün kalmalı ve nerelere gitmeliyim benim kalmama değecekbir durum ve gezecek yer var mı? İnsanlar bu gibi sorular soruyor. Ve busorulara karşılık bekliyor.

Turistler için gezilen yerlerin popüler olması çok önemli, ziragünümüzde insanlar ilk önce popüler yerlere gitmek istiyor. Daha doğrusu popülerolan yerler gezilmeye değer görülüyor. Evet, insanlar hava atmak ve gururlarınıtatmin etmek istiyor. İnsanlar popüler yerlere gidilmeyen gezmeleri gezmesaymadığı gibi popüler olmayan yerlere gitmeyi de gezme saymıyor. Örneğin: Abant ve Yedi göllere gitmeyen Bolu’ya, AyderYaylasına gitmeyeni Rize’ye, Uzun göl ve Sümela’ya gitmeyeni Trabzon’a, Hasankeyf’egitmeyen Batman’a gitti saymaz. Çünkü oralara gittiğini söyleyenlere sorulanilk soru, o turistik yerleri görüp görmedikleridir. Hatta Nemrut’a gittiğinizi söyleseniz kimse Adıyaman’ı sormaz bileAdıyaman’da ne olup olmadığıyla kimse ilgilenmez.

Neden böyle oluyor? Çünkü insanlarpopüler yerleri istiyor. Kimse Muğla’nın ana caddelerini bilmez ama çoğu kişi Bodrumdaki Barlar sokağını bilir.Birçok insan bazı şehirleri bilmez ama hemen herkes Antalya’nın ilçelerinihatta köylerini bile bilir. Sizce neden?

Bizim de şehrimizi ön planaçıkarmamız ve onu popüler kılmamız gerekiyor. Gezilecek yerleri cazip kılmalıve meşhur etmeliyiz çünkü şehrimizde bu kapasite var. Bize de bunun reklamınıyapmak kalıyor. Antep Çingene kızınınyarım yüzüyle Mozaik merkezi oldu. Oysa biz ise Germenicia denilen mozaik şehrine sahibiz ama mozaiklerimizi bilenyok. Cazip kılmanın yolu da meşhur kişileri çağırıp onları reklam yüzü yapmakve etkinliklere gazete ve kanalları getirecek kişileri çağırmaktır. Belki ilkbaşta sanatçı için haber olacağız ve insanlar sanatçılar için gelecek ama sonrasındakazanan biz olacağız. Bir noktadan sonra onlara ihtiyacımız kalmayacak ama markaolana kadar marka isimleri kullanmak zorundayız. Marka isimler kullanılmadanmarka olmak zor. Herkes reklamla marka olduğuna göre biz neden olmayalım. Hattamarka olanlar bile hala reklam veriyorsa biz neden reklam vermeyelim.

Gerçekten turizmin gelişmesiniistiyorsak sadece siyasi ve dini görüşlerimize yakın insanları ve sanatçılarıçağırmanın dışında popüler insanlara da yönelmeliyiz. Ülkede ses getiren ve ençok izlenen kanalları çağırmalı ve onları misafir etmeliyiz.  Haberleri ajanslardan almak yerine kendilerininyapmasını sağlamalıyız. Günümüzde etkinliklerimiz ulusal kanallarda hep sonradançıkıyor ya da buradaki ajanslardan alınarak haber yapılıyor. Neden? Çünkü önemligörülmüyor önemli olsa muhabir gönderilir. Bunu onlar yapmıyorsa biz neden yapmalarınısağlamıyoruz?

Marka ve turizm şehri olmak içinher etkinlik ses getiren bir faaliyete dönüşmeli,  Maraş denilince insanlar bu şehre gelmekistemeli. Kitap fuarı Anadolu’nun en büyüğü ama onu da medyada gören yok. Yerelkanalların veya ajansların çekimleri yayınlanıyor. Ulusal kanallar gelip nedenbu büyük fuarda yayın ve röportaj yapmıyor? Örneğin festivallere ya da fuaraher gün bir TV. kanalı davet edilebilir, turizm turları ve şirketleri davetedilip misafir edilebilir. Üniversitelilerimizi de unutmayalım hem ev sahibihem misafir olan bu gençler bizim reklamımızı yapan en iyi kişiler olacaktır.

Dünya çapında bir dondurmamız varken bunu çok iyi değerlendirmeliyiz.Bu dondurma ile tüm dünya insanlarını getirme potansiyeli var. Dünyayı burayatoplayabiliriz. Tüm dünyaya Maraş’tan dondurma şov yapabiliriz. Dondurma veustalar hazır geriye bu şaşaalı etkinliği yapmak kalıyor. İnsanlar yeni yerlerve tatlar istiyor, biz o insanlara bu fırsatları sunalım gerisi kolay. Sizceinsanlar neden sadece dondurma yemeye geliyorlar veya başka yerlerde herkesneden Maraş dondurması diyerek dondurma satıyor? Maraş’ın tek popüleri dondurmada ondan olabilir mi?

YORUM EKLE

banner14

banner13

banner17