TRAFİK KAZALARI VE EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDEN GÜZEL BİR UYGULAMA

Geçen gün seyahatim sırasında emniyetin güzel biruygulamasıyla karşılaştım ve öncelikle bu işi düşünenleri tebrik ediyorum. Konumalum trafik kazaları ve kötü sonuçları, eğer kaza olarak görüyorsanız.Ülkemizde trafik kazasında ölenlerin sayısı yılda binleri geçmeye başladı veher geçen gün de artarak devam ediyor. Tabi araç ve insan sayısındaki artışabağlı olarak kazaların artması doğal diyeceksiniz ancak bu durum insan ve araçsayısından ziyade kurallara uymamaktan kaynaklanınca insan üzülüyor. Buengellenebilir bir şey ve acil olarak bir şeyler yapmak zorundayız. Çünküülkemizde kazalar değil cinayet ve doğrudan adam yaralamalar oluyor. Bizim kazadediğimiz birçok olay oluşum açısından kaza değil, cinayet ve doğrudan adamyaralamadır. Çünkü kaza farklı bir şey TDK’ya göre istem dışı ve umulmayan birdurum. Kazayı da bu tanıma göre değerlendirmek gerekiyor.

Kazanın Türk Dil Kurumunda Kaza: İstem dışı veyaumulmayan bir olay dolayısıyla bir kimsenin, bir nesnenin veya bir aracınzarara uğramasıdır.

İşte tanımdan da anlaşılacağı üzere ülkemizde olan vekaza dediğimiz olaylar aslında kaza olmuyor. Çünkü kazanın tanımınabaktığımızda istem dışılık ve umulmayan bir durum var. Peki, ülkemizde kazadediğimiz bu olaylarda bunlardan hangisi var bir bakalım.

Kırmızı ışıkta geçen bir araç: istem dışı mı geçiyoryoksa yeşilin yanıp söndüğünü görünce gaza basıp geçebileceğini zannettiği içinmi? Kırmızıyı görmüş boğa gibi çıldırıp gaza basanların yaptığı kaza umulmayanbir durum mu yoksa kaza geliyorum mu diyor? Sen kırmızıda geçtiğinde diğertaraftan gelen (yeşilde geçen) araca çarpma ihtimalin umulmayan bir durum mudurki bu iş kaza olsun?

Alkollü araç kullanmak kesinlikle kazalara neden oluyor.o halde alkollü araç kullananların kaza yapası kaza mıdır?

Uykusuz araç kullanan bir insanın yolda uyuması umulmayanbir durum mudur yoksa beklenen bir durum mu? Kaza yapması da kaza mıdır?

Kaldırımda giden birine araç çarpması nasıl bir kaza, bunakaza nasıl diyebiliriz. Yolda gitmesi gereken aracın kaldırımda ne işi var?

Aşırı hızla giden bir aracın durma veya kayma ihtimali nekadar? Veya aşırı giden bir araç hemen durabilir mi? Bu umulmayan bir durum muveya aşırı hızlı gitmek istem dışı bir olay mıdır?

Ve daha nicelerini sorduğumuzda aslında bunların ne istemdışı ne de umulmayan bir olay olmadığını görüyoruz. Yani aslında kaza dediğimizbirçok olay cinayet veya doğrudan adam yaralamadır. Çünkü istem dışılık veyaumulmayan bir durum yok ortada her şey açık ve net. Hatta kaza olması umulanveya beklenen hareketlerdir bunlar.

Emniyet müdürlüğü çok güzel bir uygulama başlatmış bunedenle önce tebrik ediyorum. Nasıl bir uygulama diyeceksiniz?

Saha da görevli arkadaşlar araçları durduruyor ve kısafilm izletiyor. Fazla zamanınızı almayacak kadar kısa. Bu filmde emniyet kemeritakılmadığı zamanlarda kazalarda ne gibi durumlar oluyor bu durumlargösteriliyor. Bakmayın videonun kısa olduğuna bir o kadar da etkili oluyor.İzleyen herkes anında kendisine bir çeki düzen veriyor. İnsanın içi ürperiyorve daha dikkatli oluyor. Kemer takmayanların çoğu bu videodan sonra kemertakıyormuş.

İnsanlar sonuçları görünce daha çok etkileniyor bu nedenleEmniyet Genel Müdürlüğüne çok teşekkür ediyorum ve bir de öneride bulunmakistiyorum bu kıs filmleri keşke ulusal kanallarda da yayınlansa daha da etkiliolur kanısındayım.

Bu katliamlara ve trafik canavarlarına teröristlerine durdeme zamanı geldi de geçiyor bile. Devlet cezaları arttırdı iyi oldu amayeterli değil. En güzeli insanlarda bilinç uyandırmak ve insanları kurallarauymaları gerektiğini, kuraklara uymadığımızda neler olacağını hissettirmeliyiz.

Kaza olsa içimiz yanmayacak ama maalesef kaza değil,cinayet ve katliam bunlara dur demenin zamanı gelmedi mi? Herkes kendisiniburada vazifeli bulmalı ve bu işe herkes kendince bir el atmalı. Önce bendemeli ve daha sonra başkalarını engellemeye çalışmalıyız neden olmasın?

Hazır kurallara uyalım ve uymayanlara ağır ceza keselimhavasını bulmuşken vatandaş olarak bizlerde bu işe bir el atalım. Devlet milletel ele bu işe bir dur diyelim. Saygılar. 

YORUM EKLE

banner14

banner13

banner17