Kudüs… İnanç Özgürlüğü…

İnanç Özgürlüğü: Din ve vicdan özgürlüğünün temel boyutu inançözgürlüğüdür. Buna göre bir insan istediği bir dine inanmak ya da hiçbirdine inanmamak özgürlüğüne sahiptir.İnanç özgürlüğünde, devlet veyabirey kimseye inanmak veya inanmamak konusunda baskı yapamaz. İnancından dolayıkınama veya ayrıma tabi tutulamaz.

Kudüs… ( İsrael) İsrail’in toprak genişleterek Kudüs’te MüslümanFilistin’ lileri Yahudi’ leştirme çabaları son sürat devam ediyor… Osmanlıİmparatorluğu’nun yıkılmasından sonra başlayan bu sorun hâlâ çözülebilmişdeğil… Ağır bir diplomasi trafiği de, görünüyor ki işe yaramayacak… AmerikanBüyükelçilik Binasının taşınması yangını körükledi. Artık diplomaside işlemeyecek…Çözümsüz bir süreç başladı.

Dünyadevletlerinin yüzyıllardır uyguladığı politika, zayıf ve güçsüz olan ülkelerinüstünde baskı kurmak ve aynı zamanda hükmettikleri insanlara misyonerfaaliyetleri ile kendi inançlarını kabul ettirmeye çalışmak olmuştur...Hıristiyanlar hükmettikleri ve sömürge yaptıkları ülkeleri çoğunlukla Hıristiyanlaştırmıştır…Şimdi de Yahudiler Müslüman Filistinlileri Yahudileştirmeye çalışmaktadır.  Avrupa Birliği müktesebatında inanç özgürlüğüdiye madde koyup adeta samanın altından su yürütür gibi bildiklerini yapmayadevam etmektedirler.

İsrail ileFilistin meselesi birbirini sevmeyen ve birbirinin varlığını istemeyen kötüevliliklere benziyor. Michael Douglas’ın ‘’Güllerin Savaşı ‘’ diye, başrolünde oynadığı bir film vardı. Filmdekarı-koca bir türlü mal paylaşımı yapamıyorlardı. Evi, yakıp- yıktılar harabe yeçevirdiler. Sonunda mal diye bir şey kalmadı. Vaziyet gösteriyor ki İsrail ileFilistin birbirini imha edecek… Filistin- İsrail diye, bir şey kalmayacak… 55kişi öldü.  Allah Rahmet eylesin…

Sisters filminden replikler…

Birbirimizibirbirimizden korumak için birbirimizin döğüş yeteneklerini öğrendik. (Filistin- İsrail…) Birbirlerinin zayıf noktalarını biliyorlar onun içinyenişemiyorlar…)

Nazik ve sevecendoktor deli karısına süregiden bir ev ödevi gibi katlanmaya çalışıyor. Herzamanki gibi eğlencede kibirliden iğrençliğe kadar gidebiliyor... Uzun birevlilikte kendinden birçok parçayı değiş tokuş ediyorsun… Artık hangisi benimhatırlamıyorum bile... Benim evliliğim büyük bir başarısızlık… ( Filistin sürekli İsrail’ i (kaynanasına) yani dünyaya şikâyet ediyor… Çözüm mü yok… yok… yok… )

Ahlak… Felsefe… yine filmden replikler…

-Materyalisttoplum ahlakı ve mantığı sorgular… Bunları kimsenin karşılayamayacağı lükslerolarak görür.

- Ahlak vemantık gerekliliktir… Lüks değildir.

-Aptallık etme senAntik Yunan trajedisinde kazara bir seyirci oldun. Oyun seyircilere değilTanrılara oynanıyor. Onlara duygusal ve fiziksel olarak zarar verebilirsin…

-Her insanındünyayla paylaşmadığı sessiz rüyaları vardır. Korktuğu hassas arzular alaylaçatırdayacaktır.

Sılence filminden bir replik… Sekiz işaretinin matematikte ne anlamageldiğini biliyor musunuz? Sonsuzluk…

Seyrettiğim bufilmler yürüyen bir ders kitabı gibiydi. İsrail ile Filistin sorunu bu gidişleçözülmeyecektir. Çünkü Filistinliler- Yahudileşmek istemez. Yahudiler deMüslümanlaşmak istemez. En iyisi kötü evliliğe son vermek… Yolları ayırmak… BirleşmişMilletler bu soruna bir çözüm bulabilir… Ne dersiniz! Gününüz sağlık vebaşarılarla geçsin. Hoşça kalınız.

Hz. Ömer…(r.a.)İnandığınız gibi yaşamazsanız, yaşadığınız gibi inanmaya başlarsınız.

 

 

 

YORUM EKLE

banner22

banner19

banner34

banner37