Ellerinin izini çömlekten gömleğe taşıdı

Ünlü seramik sanatçısı Alev Ebuzziya, bu kez 'ellerini'bir giyim markası için kullandı. 'Alev'in Şık Gömleği' ve 'Alev'in İş Gömleği'adıyla iki ayrı beyaz gömlek tasarımı yapan Ebuzziya da bir gömlek tutkunu..

Beyaz gömleğin gardıroplarda ayrı bir yeri vardır.Özellikle de çalışan kadınlar için bir demirbaş niteliği taşır. Siyah birpantolon üzerine, elbise veya ceket içine ya da jeanle, istenilen her formagirebilir, işte ya da şık bir yemekte kadının imdadına yetişebilir. Ünlüseramik sanatçısı Alev Ebuzziya da gardırobundan beyaz gömleği eksiketmeyenlerden. Her yıl alanında ün yapmış farklı bir tasarımcıya gömlekhazırlatan BIL'S markası da, işbirliklerinin sonuncusunu bu yıl Ebuzziya ilegerçekleştirdi. İlk kez bir konfeksiyon ürünü tasarlayan Ebuzziya ilegömleklerini konuştuk.

- Biz siziseramik tasarımcısı olarak tanıyoruz. Bir giyim markası için beyaz gömlektasarlamanız nasıl oldu?
BIL'S markası her yıl farklı bir tasarımcıya gömlek hazırlatıyor. Bu yıl dabenden istediler ve seve seve kabul etim. Sadece beyaz tişört ya da gömleksatan markaların olması çok güzel. Ben kendi gardırobumu beyaz gömleksizdüşünemiyorum. Şık siyah bir pantolon üzerine giyip her yere gidebilirsiniz.

- Alev'in İşGömleği ve Alev'in Şık Gömleği adı altında iki farklı gömlek tasarladınız.Biraz farklarından bahseder misiniz?
Alev'in İş Gömleği bol ve rahat bir kalıba sahip. Rahatlıkla işe giyilebilir.Böylece içinde rahat hareket etme imkânı sağlıyor. Tasarımlarımda sadeliği önplanda tuttum. Kumaş olarak da yüzde 100 pamuk kullandım. İş gömleğininüzerinde kendi el izlerim var. Ben çalışırken sık sık çamurlu ellerimi üstümebaşıma silerim. El izi fikri de oradan çıktı.

- Alev'in ŞıkGömleği'nde ise el yazınız var.
Evet, benim orijinal el yazım var. Ama bir şeyler karaladım, yani o yazılarınherhangi bir anlamı yok. Bu gömlek biraz daha dar bir kalıba sahip. Daha çokakşam yemeye giderken giymek için. Ama yine rahatlık ve sadelik ön planda.Gömleklerin kendi kendini empoze etmesini istemedim. Böylece üzerinedilediğiniz aksesuarı takabilir, istediğiniz etek ya da pantolonla rahatlıklagiyebilirsiniz. Abiye gömleği de yine yüzde 100 pamuklu kumaştan ürettim. Ancakbu kez çift bükümlü iplik kullandım.

- Sizatölyenizde çalışırken beyaz gömlek giyiyor musunuz?
Maalesef ben daha çok toprak renklerini tercih ediyorum. En çok haki renkgiyiyorum. Ancak farklı bir işte çalışsaydım herhalde beyaz gömlektenvazgeçmezdim.

- Sizin modaanlayışınız nedir?
Moda tutkunu değilim. Her modayı da sevmiyorum. Moda dışında kalmamak adınaherkesin birbirine benzemesini ise çılgınca buluyorum.

- İleride yinebir giyim firması için tasarım yapmayı düşünür müsünüz?
Moda gerçekten de bildiğim bir alan değil. Ben herkesin kendi bildiği işiyapması gerektiğini düşünüyorum. Beyaz gömleğin benim hayatımdaki yeri ayrıolduğu için bu çalışmayı kabul ettim. İleride de gelecek projeye göredeğerlendirebilirim.

Kaynak: www.sabah.com.tr

Alınan kaynak: http://www.tamsanat.net/yayinlar/roportaj.php?post=93

YORUM EKLE

banner16

banner15