Memleketin Ahvali Üzerine Bir Kaç Kelam

Medyadadikkatimi çeken iki hususu denk gelmemiş olabilir zannıyla paylaşmak istiyorum.

Seçimsonuçları tartışılırken küçük bir haber dikkatimi çekti. Haber Van’da askerilojmanların birisinde kurulu sandıktan %80 oranında HDP’ye oy çıktığı ilealakalıydı. İnsanın havsalası almıyor değil mi? Nasıl olur böyle bir şeydiyoruz. Acaba askeri lojmandakiler birileri tarafından tehdit mi edildiler, yada bu zamana kadar bir türlü deşifre edilemeyen kripto fetocu mu bunlar. Ozamanda insan şöyle düşünüyor, madem kripto, niye böyle kendilerini açığaçıkaracak bir hareket yapıyorlar?

Bir başkaenteresan olayda başında sarığı, sırtında cübbesi ile Diyarbakır da ortaya çıkanPKK’lı imam. Yıllardır içinde biriktirdiği tüm zehiri hiç çekinmeden adetakustu. Ülkemiz her çeşit insanın yaşadığı bir yer. Adam imam, Allah’tan,Pegamberden, Kur’an dan bahsediyor, Marksist-leninist bir ideolojiyibenimsediğini gizlemeyen PKK’yı destekliyor. İşin daha da garibi böyle bir adamücra bir yerde değil, Diyarabakır gibi bir yerde devletin istihbaratıtarafından deşifre edilemiyor, çok uzun yıllardır devletten maaş alıp, devletaleyhtarı olarak görevi başında kalabiliyor.

Artık buufak meseleleri çözelim, lütfen devlet gibi devlet olalım.

Gelelimbirkaç gündür ülke gündemini meşgul eden kötülüklere. Anne ve babasının öpmeyekıyamadığı yavruları kötü insanlarca her türlü insanı değerden yoksun olarakkatledildiler. Bu yaşananlar üzerine peri masalı hayatı yaşayan ünlülerimiz” Nezaman bu hale geldik” gibi içi boş sözleri sosyal medya aracılığıylatakipçileri ile paylaştılar.

Bu konu  hakkında daha önce de düşüncelerimi sizlerlepaylaşmıştım.

Şöyle ki:İnsan oğlu yaratılış fıtratı olarak üç kısımdır.

1-      Birinci kısım iyilerden oluşur.Rabbim onları yaratırken iyilik fıtratı ile yaratmıştır. Hani şöyle kişilerdenbahsedilir. Eline vur ekmeğini al gıkı çıkmaz, ya da adama durup dururken tokatat, o hiçbir şey olmamış gibi diğer yanağını döner. Bu kişiler asla kötüolmazlar,  olamazlar.

2-       İkinci kısım ise yaratılıştan kötü olanlardır.Nankördürler, kıskançtırlar, her şeyin sahibi olmak isterler, her şeyi yapmahakkını kendilerinde görürler, insanların acıları ile tatmın olurlar vs. Bukişileri ise asla iyiliğe yöneltemezsiniz.

3-       Birinci ve ikinci madde kapsamında olan insansayısı azınlıktır. Toplumun çoğunluğunu ise üçüncü kısım oluşturur. Yanidoğuştan iyi ve doğuştan kötü olanların sayısı azınlıktır.  Toplumun çoğunluğu ise iyiye ve kötüyeyönelmeleri, aile, toplum, eğitim, otorite gibi değerlerin olması gerektiğidüzeyde yaşama yansıtılamamasından kaynaklanmaktadır.

Kötüler az çok kendini belli eder. Devlet biraz ciddiyetle kötülerlekolayca mücadele eder. Asıl önemli olan her türlü değerden yoksun yaşamanlayışının hakim olduğu dünyada kötüye meyyal olan büyük çoğunluğun kötüolmasının nasıl önüne geçileceğidir.

Burada bir konuya dikkat çekmek istiyorum. Allah (cc) Kur’an da kötülerlemücadele için indirdiği hükümlerde asıl amaç cezalandırmaktan ziyade toplumunkötülüğe meyletmesini önlemektir. Haksız yere adam öldürmede kısas, zinadarecm, yani taşlanarak öldürülme, hırsızlık yapanın elinin kesilmesi gibiuygulamalar . İslam tarihi boyunca Allah’ın hükümleri tavizsiz uygulandığındanamaç hasıl olmuş, Müslüman toplumlarda recm, kısas ve elin kesilmesi olaylarınadir. olarak görülmüştür.

Her zaman söylerim insan ya Allah’tan ya da devletten korkmalı. Dahaküçüklükten Allah korkusunu içselleştirmez isek, devlette toplumdaki bozulmayızamanında fark edip gerekli tedbirleri yerli yerinde alıp uygulamazsa kötüleremeydanı bırakmış olursunuz. Doğal olarak kötü kötülüğünü yapar.

Son günlerde bu tür kötülükleri engellemek için idam cezasının yenidenuygulanır şekilde ceza kanununa konulması talep edilmekte, siyasilerinin degündeminde zaman zaman yer almaktadır. Bazı entellerimizde insan eliyle insanhayatının sona erdirilmesini doğru bulmadıklarından kimyasal hadım gibi absürtceza yöntemlerini teklif etmekteler.

Ben derim ki; cezalar öncelikle caydırıcı olmalı. Umarım korktuğum kadarkötü durumda değilizdir. İbret olması ve kötülükten caydırması için yavrularımızabu kötülüğü reva görenleri ve kötü düşünceleri için fırsat kollayanlarıcaydırmak için ölümü birkaç gün süren yağlı kazığa oturtma cezasını yasalarımızailave etmeliyiz.

Benden söylemesi,

 Görüşünceye kadar Rabbim tümkötülerin kötülüklerinden öncelikle yavrularımızı ve tüm insanlığı muhafaza eylesin.Yavrularımız kötülülüklerden korumak için  dua etmeyi unutmayalım.

YORUM EKLE

banner14

banner19

banner13

banner17